Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ujawniono parametry Posejdona

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 stycznia 2019

Rosyjskie media ujawniły parametry podwodnego systemu bezzałogowego z głowicą atomową Posejdon. Według informatora z kompleksu przemysłowo-obronnego, płynąc w kierunku celu, może on stale manewrować w pionie i poziomie na głębokości ponad kilometra. To ma uniemożliwić jego wykrycie, a tym bardziej skuteczne przeciwdziałanie.

Ilustracja: MO FR

Jednak najważniejszą cechą Posejdona jest jego prędkość maksymalna. Może on rozwijać pod wodą prędkość ponad 200 km/h, poruszając się w bąblu z pary wodnej, który redukuje opór ośrodka. Tymczasem współczesne okręty podwodne z napędem atomowym osiągają prędkość do 60 km/h, a torpedy do 90 km/h.

Posejdon jest napędzany miniaturową siłownią jądrową. To powoduje, że jego zasięg jest prawie nieograniczony. Torpeda, wystrzeliwana z okrętu podwodnego, może atakować obiekty na wodzie (na przykład lotniskowce) i na nabrzeżu (instalacje ważne strategicznie). O jej istnieniu po raz pierwszy oficjalnie poinformował prezydent FR Władimir Putin w marcu 2018. Wcześniej pojawiały się nieoficjalne informacje o projekcie super torpedy Status-6.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.