Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

T-34 z Laosu dla FR

Historia, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 09 stycznia 2019

Według doniesień miejscowych mediów na początku stycznia do Rosji przybyło 30 czołgów T-34 zakupionych od Laosu. Podczas wizyty rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu w Laosie w styczniu ubiegłego roku osiągnięto porozumienie w sprawie powrotu czołgów T-34 do Rosji. Pojazdy pokonały ponad 4500 km drogą morską i dotarły do Władywostoku. Następnie koleją zostaną dostarczone do regionu moskiewskiego, do miasta Naro-Fominsk – podało Ministerstwo Obrony FR.

Ex-laotańskie T-34 po przetransportowaniu do Rosji / Zdjęcie: cdni.rt.com

Nieoficjalnie mówi się, że czołgi T-34 odkupione od Laosu będą używane przez siły zbrojne FR podczas parad zwycięstwa w różnych miastach Rosji, a także do powiększenia ekspozycji muzealnych i w filmach  o drugiej wojnie światowej. Według Aleksieja Leonkowa z czasopisma Arsienał Otieczestwa czołgi T-34 trafiły do Laosu po wojnie wietnamskiej w bardzo dobrym stanie i były tam eksploatowane bardzo poprawnie. Siły zbrojne Laosu używały ich aż do dnia dzisiejszego.

Niektórzy obserwatorzy są sceptyczni co do pozyskania ex-laotańskich czołgów i twierdzą, że nie są to oryginalne wozy produkcji radzieckiej, lecz Т-34-85 wyprodukowane w Czechosłowacji w połowie lat 1950.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.