Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chiński odpowiednik Andersa już w linii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 10 stycznia 2019

Podczas spotkania z mediami w Pekinie rzecznik prasowy chińskiego ministerstwa obrony – starszy pułkownik Wu Qian podał, że najnowszy chiński czołg lekki Typ 15 został oficjalnie wprowadzony do służby w wojskach lądowych Państwa Środka.

Najnowszy chiński czołg lekki Typ 15 / Zdjęcie: Internet

Poprzednio przypisywano temu pojazdowi oznaczenie ZTQ-15 i spekulowano na temat jego włączenia w skład specjalnych oddziałów desantowych chińskiej piechoty morskiej. Wszystko jednak wskazuje na to, że wóz ten przeznaczony jest do operacji na obszarach u podnóża Himalajów, a jego program został uruchomiony w odpowiedzi na indyjskie plany rozwoju zaproponowanego swego czasu Hindusom polskiego demonstratora technologii lekkiego czołgu – Anders, uzbrojonego w 120-mm szwajcarską armatę i automat ładowania działa.

Polski Anders miał być podstawą wyjściową wspólnego projektu polsko-indyjskiego czołgu lekkiego dla specjalnych brygad pancernych armii indyjskiej, szykowanych do działań w szeroko pojętym rejonie Himalajów. Andersa zaprezentowano publicznie na MSPO 2010 i testowano bojowo na poligonie gliwickim jesienią 2010. Pierwsze próby ogniowe przyniosły znakomite efekty. Demonstrator lekkiego czołgu był efektem przedsięwzięcia konsorcjum złożonego z gliwickiego OBRUM, Wojskowej Akademii Technicznej i obecnego Rosomaka S.A. (Siemianowice Śląskie).

Pojazd miał masę 35 t i był proponowany w 14 różnych wersjach bazujących na tej samej platformie. Był pierwszym czołgiem koncepcyjnie wyposażonym w aż dwa niezależne systemy aktywnej obrony – Trophy izraelskiego Rafaela i ukraiński Zasłon. Niestety polsko-indyjskie przedsięwzięcie zostało przekreślone. Wszystko wskazuje jednak na to, że Chińczycy na wieść o rysującym się projekcie uruchomili swój własny kontrprojekt.

W ten sposób pojawił się wóz początkowo znany jako ZTQ-15, a obecnie – Typ 15. Chiński lekki czołg ma masę około 35 t, nowoczesne hydrokinetyczne zawieszenie z możliwością płynnej regulacji prześwitu i 1000-konny turbodiesel. Uzbrojony jest w 105-mm armatę i wyposażony w nowoczesne systemy ochrony biernej. Wedle najnowszych danych, jego załogę stanowi 4 żołnierzy, jednak spekuluje się także, iż może mieć automat ładowania działa, a wówczas obsługiwać go ma jedynie 3 czołgistów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.