Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bsl SkyStriker w Azerbejdżanie

Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 11 stycznia 2019

W czasie wizyty prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa w Turkan koło Baku pokazano po raz pierwszy zakupione w Izraelu małe bojowe bsl (tzw. amunicja krążąca) Elbit Systems SkyStriker. 10 samolotów (numery 063 – 072) i ich zasobniki zaprezentowano w hangarze Ośrodka budowy i remontów okrętów Straży Przybrzeżnej Państwowej Służby Granicznej.

Prezydentowi Azerbejdżanu Ilhamowi Alijewowi zaprezentowano 10 małych bsl Elbit Systems SkyStriker. 10 stycznia 2019, Ośrodek budowy i remontów okrętów Straży Przybrzeżnej Państwowej Służby Granicznej w Turkan / Zdjęcie: służba prasowa prezydenta Azerbejdżanu

Elbit Systems ujawnił bsl SkyStriker w 2017. To mały samolot z napędem elektrycznym, z śmigłem pchającym. Jego masa wynosi 35 kg, w tym 5-10 kg to głowica bojowa (jej masa i rodzaj są zależne od misji). SkyStriker może utrzymywać się w powietrzu 2 godziny, krążąc z prędkością do 180 km/h. Na cel naprowadza go operator, który może zdecydować o przerwaniu ataku na wybrany cel na 2 s przed uderzeniem (w ostatniej fazie samolot może lecieć nawet 3 razy szybciej niż w czasie krążenia). Bsl wraca wówczas na miejsce startu lub leci w inne wybrane miejsce. Ląduje z wykorzystaniem spadochronu.

Przed zamówieniem SkyStrikerów Azerbejdżan kupował w Izraelu dwa inne, podobne systemy – IAI Harop i ADS Orbiter 1K (Zərbə-K). Te drugie były od 2011 montowane przez AZAD Sistemlər w Baku. W 2016 zawarto kontrakt na 100 kolejnych Orbiterów 1K (masa startowa – 11 kg, masa głowicy bojowej – 2,5 kg, długotrwałość lotu – 3,5 h) za 20 mln USD. Transakcję zablokował jednak rząd Izraela ze względu na domniemany udział operatorów z ADS w realnych operacjach bojowych. Azerbejdżan kupił więc SkyStrikery, by zastąpić Orbitery.

Azerbejdżan jest trzecim co do wielkości importerem uzbrojenia azerbejdżańskiego. Według SIPRI, w 2017 kupił go za ok. 137 mln USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.