Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Problemy z radioteleskopem Spiektr-R

Astronautyka, 12 stycznia 2019

Jedyny rosyjski radioteleskop umieszczony na orbicie wokółziemskiej – Spiektr-R przestał prawidłowo funkcjonować. Przesyła na Ziemię informacje z czujników, ale nie odbiera komend operatorów. Poinformował o tym dyrektor Ośrodka astrofizycznego Instytutu fizycznego rosyjskiej Akademii Nauk (FIAN), Nikołaj Kardasziew.

Łączność z satelitą utracono 10 stycznia. Informator z sektora kosmicznego twierdzi nieoficjalnie, że przyczyną problemów może być awaria jednego z modułów nadawczo-odbiorczych. – Część systemów pracuje, inne nie. Podobne problemy już się zdarzały. Mamy więc nadzieję, że i tym razem wszystko wróci do normy – powiedział naukowiec.

Wizja radioteleskopu Spiektr-R na orbicie wokółziemskiej / Ilustracja: Roskosmos

Radioteleskop – z anteną paraboliczną o średnicy 10 m – umieszczony na satelicie Spiektr-R jest największym takim urządzeniem orbitalnym na świecie. Został wyniesiony na orbitę okołoziemską 18 lipca 2011 z użyciem rakiety Zenit 2SLB80 i bloku przyspieszającego Fregat-SB. Znajduje się na orbicie z perycentrum 600 km i apocentrum 330 000 km. Funkcjonuje w ramach programu RadioAstron. Służy do badania obiektów kosmicznych z rozdzielczością 7 milionowych części sekundy kątowej – największą w dziejach astronomii.

Misja radioteleskopu Spiektr-R była planowana na 5 lat. Obecnie projektowane i budowane są dwa kolejne urządzenia z tej serii – Spiektr-RG i UF. Podobne radioteleskopy, z wykorzystaniem doświadczeń z udziału w programie Spiektr-R, projektują także Chińczycy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.