Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejny izraelski atak na Syrię

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 22 stycznia 2019

W nocy z 20 na 21 stycznia 2019 lotnictwo izraelskie po raz kolejny zaatakowało cele w Syrii. Według rzecznika IDF, wśród nich znalazły się magazyny broni na lotnisku w Damaszku oraz w innych miejscach, irańskie ośrodki wywiadowcze i irański obóz szkoleniowy na południu Syrii. - Ostrzegliśmy Syryjczyków, aby podczas ataków nie strzelali do naszych samolotów, ale to nie poskutkowało. Syryjska reakcja skłoniła nas do ataku na systemy obrony powietrznej w trzech falach – powiedział Brig. Gen. Ronen Manelis.

Jeden z celów atakowanych przez lotnictwo izraelskie – pozycje syryjskiej obrony powietrznej (33°20'54.4"N/+36°28'08.1"E) / Zdjęcia: twitter – obretix

Izrael potwierdził atak na obiekty w Syrii po zniszczeniu przez system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Iron Dome pocisku wystrzelonego przez jednostkę irańską na północny rejon Wzgórz Golan. Irański kontratak był z kolei odpowiedzią na akcję lotnictwa izraelskiego. Według gen. Manelisa, jego celem były obiekty cywilne. Mieli go przeprowadzić żołnierze brygady al-Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Inny cel izraelskiego ataku znajdował się w pobliżu Centrum Naukowo-Badawczego Jamraya (36°16'46.2"N+40°46'43.1"E). Izraelczycy twierdzą, że znajduje się tam baza logistyczna sił irańskich / Zdjęcie: IDF

Rosyjskie MO stwierdziło, że ataki na cele w rejonie Damaszku miały miejsce między 2:11 a 2:56 w nocy. Odbyły się w trzech falach z trzech kierunków – zachodu, południowego zachodu i południa. Według Rosjan, w izraelskich atakach zginęło 4 żołnierzy syryjskich, a 6 zostało rannych. Według tego samego źródła, syryjska obrona powietrzna zniszczyła podczas nalotów ponad 30 pocisków samosterujących i bomb kierowanych. Z kolei Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii stwierdziło, że w atakach zginęło 11 osób, wśród których było tylko dwóch Syryjczyków.

Z materiałów video opublikowanych przez IDF wynika, że w czasie ataków zostały zniszczone dwa pojazdy syryjskiej obrony powietrznej. Jeden z nich to rosyjski kompleks przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Pancir-S1. Według analityków, nie uczestniczył on w odpieraniu ataków i był pozbawiony amunicji. Nie wiadomo, jakiej broni Izraelczycy użyli w ataku. Niektóre źródła mówią o pocisku Delilah, inne o amunicji krążącej SkyStriker.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.