Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

4 Daglezje dla Wietnamu przecierają szlak

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 22 stycznia 2019

Beneficjentem niewielkiego, ale znakomicie rokującego na przyszłość kontraktu eksportowego polskiej zbrojeniówki na dostawę czterech 20-metrowych mostów towarzyszących MS-20 Daglezja dla azjatyckiego nabywcy - Wietnamu będzie bezpośredni kontraktor, czyli gliwicki OBRUM, ale także ZM Bumar-Łabędy.

Z nieoficjalnych informacji i naszych analiz wynika, że wstępne rozmowy na temat zamówienia w śląskiej grupie pancernej specjalistycznych pojazdów, które miałyby wspierać działania jednostek pancernych jednego z państw azjatyckich toczyły się już od jesieni 2018 (praktycznie zainicjowane je podczas kieleckich MSPO).

Późną jesienią pośrednik finalnego odbiorcy skonkretyzował zamówienie, decydując się na początek na 4 mosty towarzyszące MS-20, w takiej samej konfiguracji, jak te dostarczane z Gliwic dla Wojska Polskiego z jednym dodatkiem – tropikalizacją całego systemu. A więc 20-metrowe, na naczepach kołowych i ciągniku z układem jezdnym i napędowym Jelcza P622. Kontrakt podpisano jesienią 2018, dzieląc jego realizację na kilka etapów.

Zdjęcia: OBRUM i Wojciech Łuczak

Pierwsze mosty mają zostać dostarczone na początku 2020, a ostateczny finał nastąpić ma w 2021. Ponieważ tropikalizowane Daglezje MS-20 będą droższe od typowych polskich, należy więc oczekiwać, że finalna kwota kontraktu przekroczy 40 mln zł. Bumar-Łabędy zapewni niezwykle istotne dla wytrzymałości – spawanie przęseł mostów, naczepy oraz układacza mostowego.

Powoli w styczniu 2019 rozpoczyna się na Śląsku kontraktacja materiałów i podzespołów do produkcji eksportowych Daglezji. Zamawiający liczy na to, że pod koniec 2019 pierwszy pojazd będzie gotów do wstępnej inspekcji na miejscu w Gliwicach.

Więcej na temat azjatyckiego kontraktu śląskiej grupy pancernej w RAPORT-wto 02/2019


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.