Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Współpraca i szkolenie w 15. GBZmech.

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 25 stycznia 2019

Żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej szkolą się wspólnie z wojskowymi z Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej podczas szkolenia z wojskowymi z Batalionowej Grupy Bojowej NATO / Zdjęcia: archiwum 15. GBZmech.

- Szkolenie i zgrywanie w ramach pododdziału będzie realizowane na zasadzie funkcjonowania grup bojowych (zadaniowych) sformowanych na bazie batalionów zmechanizowanych i batalionu czołgów – zapowiedział dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, płk Norbert Iwanowski.

Rozwiązanie, w którym macierzysty batalion nacechowany jest dodatkowymi pododdziałami zmechanizowanymi lub czołgów do szczebla kompanii oraz elementami wsparcia i zabezpieczenia inżynieryjnego, artyleryjskiego, logistycznego czy obrony przeciwlotniczej, daje dowódcy możliwość prowadzenia skutecznych działań bojowych. - Pododdział staje się wtedy samowystarczalny, zwiększa swój potencjał bojowy, a co najważniejsze zachowa żywotność kiedy przyjdzie mu działać w specyficznych warunkach terenowych jak chociażby w terenie lesisto-jeziornym, gdzie zanikają linie rozgraniczenia, utrudniona jest koordynacja działań z sąsiadami, wsparcie ze strony przełożonego, a dominuje manewr i ogień – zaznaczył dowódca Brygady.

Ponadto takie ugrupowanie daje dowódcy grupy bojowej (zadaniowej) z jednej strony samodzielność i możliwość kompleksowego wsparcia i zabezpieczenia prowadzonych działań, natomiast z drugiej obarczone jest większym wysiłkiem koordynacyjnym chociażby w zakresie organizacji dowodzenia, łączności czy zabezpieczenia logistycznego dla posiadanego w dyspozycji potencjału bojowego. Dodatkowo, w związku ze stacjonowaniem w Polsce Batalionowej Grupy Bojowej NATO w ramach wzmocnionej obecności NATO 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana zwiększy swoje zaangażowanie we współpracę z sojusznikami i proces szkolenia obejmujący m.in. treningi sztabowe, wykonywanie zadań taktycznych i ogniowych.

W skład Batalionowej Grupy Bojowej wchodzą amerykańskie wojska pancerne, i zmechanizowane, brytyjski pododdział rozpoznawczy, rumuńscy przeciwlotnicy i artylerzyści z Chorwacji. Aby szkolenie było skuteczne i kompletne poszczególne pododdziały muszą ściśle współdziałać. – Pododdział artylerii, obrony przeciwlotniczej, rozpoznania i artylerii z naszej Brygady będą realizować specjalistyczne przedsięwzięcia ze swoimi odpowiednikami z Batalionowej Grupy w ramach synergii broni. Przyniesie to z parnością dla całej Brygady i Batalionowej Grupy Bojowej wymierne korzyści i osiągnięcie nakreślonych celów – podkreślił płk Norbert Iwanowski.


Na podstawie informacji kpt. Anny Bielak-Pestki, 15. GBZmech.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.