Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Holendrzy wahają się z decyzją

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 kwietnia 2009

Według holenderskich mediów, decyzja w sprawie ewentualnego zakupu F-35 zostanie przełożona z 2010 na 2011-2012. Partie koalicyjne wyraziły jednak wstępną zgodę na zakup testowego egz. jeszcze w tym roku.

Pierwotnie zakładano, że wybór następcy holenderskich F-16AM/BM zostanie zrealizowany w 2010. Zaangażowanie rządu w finansowanie programu rozwoju F-35 oraz plany zakupienia 2 testowych egz. (dla cyklu badań, które mają przeprowadzić miejscowej przedsiębiorstwa), w praktyce przesądzały o wyniku ewentualnej procedury przetargowej. Było to zresztą potwierdzone dwukrotnie, w 2002 i 2008, kiedy kolejne rządy opowiedziały się za samolotem Lockheed Martina, ostatnim razem wybierając go kosztem Gripena NG (zobacz: Holenderski rząd chce F-35).

Finalizacja przedsięwzięcia napotkała jednak w ostatnich latach bardzo poważny opór. Wynika on z opóźnień programu rozwoju F-35 i wątpliwości co do ostatecznej ceny samolotów oraz ich własności taktyczno-technicznych (zobacz: Holendrzy w Fort Worth). Dlatego jedynie część największej partii rządzącej, chadecji, nadal zdecydowanie optuje się za ofertą Lockheed Martina.

W związku z brakiem konsensusu, holenderskie media donoszą, że obecny rząd prawdopodobnie nie zdecyduje się na podjęcie ostatecznej decyzji. Możliwym jest przełożenie wyboru na okres po wyborach parlamentarnych, a więc na 2011 lub nawet 2012. Byłoby to usprawiedliwione również z tego powodu, że dopiero na 2012 planowane jest ostateczne ustalenie ceny Lightningów II.

Z nieoficjalnych wypowiedzi członków rządu wynika jednak, że koalicja osiągnęła już niemal porozumienie w sprawie zakupu egzemplarza testowego jeszcze w tym roku. Drugi mógłby zostać sprowadzony w 2010.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.