Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Holendrzy wahają się z decyzją

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 kwietnia 2009

Według holenderskich mediów, decyzja w sprawie ewentualnego zakupu F-35 zostanie przełożona z 2010 na 2011-2012. Partie koalicyjne wyraziły jednak wstępną zgodę na zakup testowego egz. jeszcze w tym roku.

Pierwotnie zakładano, że wybór następcy holenderskich F-16AM/BM zostanie zrealizowany w 2010. Zaangażowanie rządu w finansowanie programu rozwoju F-35 oraz plany zakupienia 2 testowych egz. (dla cyklu badań, które mają przeprowadzić miejscowej przedsiębiorstwa), w praktyce przesądzały o wyniku ewentualnej procedury przetargowej. Było to zresztą potwierdzone dwukrotnie, w 2002 i 2008, kiedy kolejne rządy opowiedziały się za samolotem Lockheed Martina, ostatnim razem wybierając go kosztem Gripena NG (zobacz: Holenderski rząd chce F-35).

Finalizacja przedsięwzięcia napotkała jednak w ostatnich latach bardzo poważny opór. Wynika on z opóźnień programu rozwoju F-35 i wątpliwości co do ostatecznej ceny samolotów oraz ich własności taktyczno-technicznych (zobacz: Holendrzy w Fort Worth). Dlatego jedynie część największej partii rządzącej, chadecji, nadal zdecydowanie optuje się za ofertą Lockheed Martina.

W związku z brakiem konsensusu, holenderskie media donoszą, że obecny rząd prawdopodobnie nie zdecyduje się na podjęcie ostatecznej decyzji. Możliwym jest przełożenie wyboru na okres po wyborach parlamentarnych, a więc na 2011 lub nawet 2012. Byłoby to usprawiedliwione również z tego powodu, że dopiero na 2012 planowane jest ostateczne ustalenie ceny Lightningów II.

Z nieoficjalnych wypowiedzi członków rządu wynika jednak, że koalicja osiągnęła już niemal porozumienie w sprawie zakupu egzemplarza testowego jeszcze w tym roku. Drugi mógłby zostać sprowadzony w 2010.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.