Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Herti nad Afganistanem

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 08 listopada 2007

BAE SYSTEMS ujawniło, iż doświadczalny, określany mianem pierwszego w pełni autonomicznego aparatu bezzałogowego bsl Herti A, zbudowany w oparciu o łódzki samolot ultralekki J-6, został w ramach realizowanego wraz z wojskami lotniczymi W. Brytanii (RAF) programu Project Morrigan przetestowany tego lata w warunkach operacyjnych w Afganistanie.

Project Morgan jest wspólnym przedsięwzięciem RAF Air Warfare Centre i BAE SYSTEMS, zainicjowanym we wrześniu 2006, obliczonym na szybkie zintegrowanie Herti z siłami zbrojnymi W. Brytanii w celu wypracowania niezbędnej taktyki i zasad użycia operacyjnego w ramach zastanego środowiska systemowego.

Według stojącego na czele UAV Battlelab RAF Wing Commandera Mike's Humphreys'a cele szczegółowe oraz wnioski z użycia Herti w Afganistanie pozostają niejawne, jednak z pewnością można powiedzieć, iż działania zakończyły się sukcesem i wnioski zostaną w najbliższym czasie przełożone na konkretne działania związane z doskonaleniem systemu.

Herti podczas doświadczalnej eksploatacji w warunkach operacyjnych w Afganistanie / Zdjęcie: RAF UAV Battlelab

Bsl Herti został zaprojektowany dla wykonywania kompletnego zadania - od startu poprzez lot z wykonaniem zadania po lądowanie - bez ingerencji człowieka, tylko po zainicjowanu operacji za pośrednictwem systemu komputerowego. Herti jest jednym z rodziny bsl opracowanych przez BAE SYSTEMS w ramach współpracy działów Autonomous Systems and Future Capability, Integrated System Technologies i BAE SYSTEMS Australia. W ciągu ostatnich 5 lat BAE SYSTEMS oblatał 6 różnych bsl.

Demonstrator Herti A został oblatany w grudniu 2004.

BAE SYSTEMS wykonał dotychczas jako jedyny, z pełną akceptacją narodowego urzędu lotnictwa cywilnego (Civil Aviation Authority, CAA) w pełni autonomiczny lot bsl w przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.