Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dwa kompleksy AEGIS Ashore dla Japonii

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 lutego 2019

Amerykańska DSCA (Defense Security Cooperation Agency) 29 stycznia poinformowała Kongres o zamiarze sprzedaży Japonii dwóch naziemnych kompleksów przeciwrakietowych AEGIS Ashore. Kontrakt ma być realizowany w ramach procedury FMS (Foreign Military Sales). Jego wartość ma nie przekraczać 2,15 mld USD. W informacji nie podano terminu realizacji dostaw, ale nieoficjalnie wiadomo, że powinny się one zakończyć do 2023.

Delegacja japońskich urzędników w bazie Deveselu w Rumunii, połowa 2018 / Zdjęcie: MC1 Jeremy Starr – US Navy

Oferowany Japonii pakiet zawiera dwa systemy uzbrojenia AEGIS (AEW), dwa wielozadaniowe procesory sygnałów (MMSP) i dwa procesory dowodzenia i kontroli (C2P), a także urządzenia łączności, systemy IFF oraz wsparcie montażu 6 modułów wyrzutni pionowych i wsparcie szkoleniowe i techniczne. Głównym dostawcą AEW i MMSP będzie Lockheed Martin Rotary and Mission Systems, a C2P – General Dynamics. Kontrakt nie przewiduje offsetu.

USA zainstalowały już jeden kompleks AEGIS Ashore – w Deveselu w Rumunii (maj 2016). Drugi jest budowany w Redzikowie w Polsce (z niejasnym terminem ukończenia). Z kolei w Turcji stacjonuje radar AN/TPY-2. Amerykanie planują także doprowadzenie do standardu bojowego doświadczalnej instalacji AEGIS Ashore na Hawajach. Każdy standardowy AEGIS Ashore obejmuje trzy wyrzutnie MK 41 VLS po 8 pocisków SM-3 Block IB (docelowo SM-3 Block IIA – każda po ponad 30 mln USD).

Wstępnie założono, że japońskie kompleksy AEGIS Ashore będą zainstalowane w dwóch prefekturach – Akita na północy i Yamaguchi na południu. Według japońskiego resortu obrony koszty ich zakupu i 30-letniej eksploatacji mogą sięgnąć 4,18 mld USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.