Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Odnaleziono wrak USS Hornet

Marynarka wojenna, Historia, 17 lutego 2019

Podczas misji prywatnego statku badawczego R/V Petrel, ufundowanego przez zmarłego niedaleko miliardera Paula Allena, zlokalizowano wrak lotniskowca USS Hornet (CV-8). Spoczywa on na dnie Pacyfiku na głębokości ponad 5,3 km. Wrak odnaleziono pod koniec stycznia br.

Eksploracja dna Pacyfiku na głębokości ponad 5 km przez pojazd podwodny sterowany z pokładu R/V Petrel / Zdjęcie: Navigea

USS Hornet był lotniskowcem klasy Yorktown, zbudowanym w 1939. Został zatopiony 26 października 1942 podczas bitwy koło wysp Santa Cruz na Pacyfiku. W wyniku japońskiego ataku lotniczego zginęło wówczas około 140 amerykańskich marynarzy.

Poczwórnie sprzężone działko przeciwlotnicze kal. 1.1″/75 (28 mm / 2,1 m) na odnalezionym na dnie Pacyfiku wraku USS Hornet / Zdjęcie: Navigea

W ataku na USS Hornet brały udział bombowce nurkujące Aichi Type D3A Val, używające pocisków przeciwpancernych, i bombowce torpedowe Nakajima B5N Kate. Ciężko uszkodzony lotniskowiec został unieruchomiony i wyłączony z akcji, a następnie wzięty na hol. Później japońskie samoloty z lotniskowców Zuikaku i Junyo ponownie zaatakowały Horneta. Zatonął on ostatecznie w nocy, po kolejnych atakach torpedowych japońskich niszczycieli. Przedtem opuścili go marynarze, którzy przeżyli bitwę.

Skrzydło samolotu pokładowego Grumman F4F Wildcat zatopionego wraz z lotniskowcem USS Hornet / Zdjęcie: Navigea

USS Hornet nie jest pierwszym amerykańskim lotniskowcem, którego wrak odnalazła załoga R/V Petrel. 4 marca 2018 zlokalizowała ona wrak lotniskowca USS Lexington. Spoczywa on na dnie Pacyfiku na głębokości ok. 2 km.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.