Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polacy na ćwiczeniu Aman-19

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 18 lutego 2019

W pakistańskim Karachi oraz na Morzu Arabskim odbyło się międzynarodowe ćwiczenie, pk. Aman-19.

Grupa nurków minerów z 8. FOW uczestniczyła w międzynarodowym ćwiczeniu Aman-19, które zorganizowano w Karachi i północnej części Morza Arabskiego / Zdjęcia: kmdr por. Mirosław Zachariasz, DG RSZ

Ćwiczenia serii Aman odbywają się od 2007 w cyklu dwuletnim, gromadząc za każdym razem coraz więcej uczestników. Tegoroczne przedsięwzięcie odbywało się pod hasłem Together for peace i było już jego szóstą edycją, w której uczestniczyło 27 okrętów, 21 samolotów i śmigłowców, pododdziały sił specjalnych, pododdziały brzegowe oraz obserwatorzy z 45 państw. Jego celem było doskonalenie procedur oraz współpracy w zapobieganiu zagrożeniom asymetrycznym, jak również poprawa taktyk i technik zwalczania zagrożeń konwencjonalnych na morzu.

Marynarka Wojenna RP skierowała do udziału w ćwiczeniu pk. Aman-19 grupę nurków minerów (GNM) z 12. dywizjonu trałowców, 8. Flotylii Obrony Wybrzeża oraz obserwatorów z inspektoratu MW Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Ćwiczenie podzielone było na fazę portową i morską.
W ramach fazy portowej przeprowadzono, m.in pokaz działań antyterrorystycznych sił specjalnych. Wydarzenie połączono z odbywającą się w tym samym czasie w Karachi ósmą Międzynarodową Konferencją Morską, pt. Global geopolitics in transistion; rethinking maritime dynamics in the Indian Ocean region.

Faza morska odbywała się w północnej części Morza Arabskiego, gdzie okręty realizowały zadania, m.in zwalczania celów nawodnych, poszukiwania i niszczenia okrętów podwodnych, uzupełniania zapasów na morzu, zatrzymania i przeszukania statku oraz działania antypirackie.

Grupa nurków minerów uczestniczyła w przedsięwzięciach organizowanych przez pakistańskie siły specjalne w bazie Special Service Group Navy (SSGN) IQBAL, których celem była wymiana doświadczeń z zakresu technik i procedur zwalczania zagrożeń terrorystycznych z użyciem improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) na lądzie i w środowisku morskim. W grupie EOD wraz z żołnierzami z Polski i Pakistanu ćwiczyli przedstawiciele Indonezji, Turcji, Włoch, Nigerii, Sri Lanki oraz Malezji. W ramach warsztatów roboczych operatorów sił specjalnych oraz techników EOD dyskutowano nt. operacji antypirackiej SSGN na Morzu Arabskim oraz nowych technik stosowanych do nieszczenienie obiektów IED w środowisku morskim.

Nurkowie z GNM przeprowadzili zajęcia pokazowe nt. niszczenia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pod wodą przy użyciu systemu Vulcan i Pluton, prac nurkowych, poszukiwania i rekonesansu przedmiotów niebezpiecznych oraz zajęcia na poligonie minerskim z technik użycia ładunków wybuchowych do niszczenia niewybuchów w środowisku lądowym. W ramach doskonalenia umiejętności strzeleckich nurkowie z GNM mieli okazję przeprowadzić, pod okiem instruktorów, strzelanie broni używanej przez pakistańskie siły zbrojne.

Na podstawie informacji kmdr por. Mirosława Zachariasza, DG RSZ


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.