Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rekordowy rok bombardowań Afganistanu

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 22 lutego 2019

Amerykańskie dowództwo lotnictwa sektora centralnego – US Air Forces Central Command (AFCENT) podało, że w ubiegłym roku zrzucono lub odpalono z jego samolotów i bsl przeciwko celom lądowym w Afganistanie rekordową liczbę bomb i rakiet. Największą od 2008.

2018 był rekordowym rokiem zrzutów bomb i odpaleń pocisków rakietowych ze statków lotniczych lotnictwa amerykańskiego sektora centralnego (AFCENT) przeciwko celom naziemnym w Afganistanie / Zdjęcie: US Air Force

Od 1 stycznia 2018 do 31 grudnia 2018 z amerykańskich statków lotniczych operujących nad Afganistanem zrzucono i odpalono 7362 bomby i pociski rakietowe. O ponad 3001 więcej niż w poprzednim 2017. Tylko w grudniu 2018 w afgańską ziemię trafiło 539 bomb i rakiet z zasobów lotnictwa sektora centralnego, który odpowiada za cały obszar Azji Centralnej.

Zdaniem ekspertów ujawnione w lutym 2019 dane pozwalają na stwierdzenie, że 2018 był jednym z najbardziej intensywnych dla amerykańskiego lotnictwa działającego nad Afganistanem w całej 17-letniej historii interwencji USA w tym rejonie świata (precyzyjne, ujawnione publicznie wyliczenia są dostępne od 2009).

Zmasowane użycie lotnictwa załogowego i bezzałogowego przeciwko bazom zbrojnej opozycji,  ośrodkom treningowym, jej trasom zaopatrzenia i punktom wsparcia w terenie, a także w formie bezpośredniego wsparcia dla walczących na ziemi wojsk sojuszniczych datowane jest od listopada 2017. Według niektórych źródeł intensyfikacja nalotów pod koniec 2018 miała także zmiękczyć stanowisko talibów i zmusić ich do uległości podczas rozmów o zawieszeniu ognia i warunkach wycofania 14 tys. Amerykanów nadal służących w Afganistanie. Innymi słowy szło o taktykę wybombardowania talibów z akcji. Lub ich zniechęcenia do dalszej walki przed nieformalnymi negocjacjami o zawieszeniu broni, które wysłannik Waszyngtonu – Zalmay Khalizad prowadził z talibami w stolicy Kataru – Dosze.

Do końca stycznia 2019 uzgodniono z talibami, którzy wykazują obecnie chęć zakończenia konfliktu, dwie podstawowe kwestie – w zamian za niemal całkowite wycofanie oddziałów amerykańskich (1000 żołnierzy ochraniać ma placówki Stanów Zjednoczonych) Afganistan nie ma być nigdy w przyszłości bazą ugrupowań uznawanych przez USA za terrorystycznie (a więc także wspieranych przez Iran). Nadal jednak nie uzgodniono jak szybko wojska amerykańskie maja opuścić Afganistan. Talibowie mówią o kilku miesiącach, Amerykanie o kalendarzu 16-24-miesięcznym. Nadal nie wiadomo, czy w tym nie sprecyzowanym na razie okresie obowiązywać ma całkowite zawieszenie broni. Nadal nie wiadomo, co będzie z administracją usytuowanego w Kabulu prezydenta Ashrafa Ghaniego, którego wysłanników nie dopuszczono do rozmów w Dosze…


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.