Indyjska rządowa agencja ds. rozwoju technologii wojskowych (DRDO) poinformowała o przeprowadzeniu 26 lutego na poligonie w Chandipur testów pocisków ziemia-powietrze QRSAM (Quick Reaction Surface-to-Air Missile).
W ramach próby odpalono 2 pociski, w różnych warunkach, do celów znajdujących się na różnych wysokościach. Jak podaje DRDO układ kierowania i napęd działały bez zarzutu. Wykazano też zdolność pocisków do wykonywania dynamicznych manewrów. Wszystkie cele misji zostały spełnione.
QRSAM to pocisk opracowany przez DRDO we współpracy ze spółkami Bharat Electronics i Bharat Dynamics dla Bhāratīyan Thalasēnā (wojsk lądowych Indii). Budżet przedsięwzięcia szacowany jest na 75 mln USD.
Wyrzutnie QRSAM, zamontowane na ciężarówkach, mają zastąpić używane obecnie samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Osa-AK i Kub. Jak podaje DRDO pocisk ma być zdolny do zwalczania celów w każdych warunkach pogodowych i jest odporny na działanie zakłóceń elektronicznych. Jego zasięg to 25-30 km.
Pierwsza pozytywna próba odpalenia QRSAM odbyła się 4 czerwca 2017, a następnie – 3 lipca 2017 tego samego roku. 22 grudnia 2017 przeprowadzono trzecie próbne strzelanie, początkowo uznane za udane, jednka miejscowe media podały później, że test zakończył się niepowodzeniem, ponieważ pocisk przestał reagować na komendy po odpaleniu. Czwarty test, także udany, zrealizowano 8 października 2018.