Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Crew Dragon połączył się z MSK

Astronautyka, 03 marca 2019

Wczoraj o 02:49 czasu lokalnego z wyrzutni nr 39A na Przylądku Canaveral na Florydzie do misji DM-2 wystartowała rakieta nośna Falcon 9. Na jej szczycie znajdował się prototyp kapsuły załogowej Crew Dragon z manekinem nazwanym Ellen Ripley, jak bohaterka filmu Obcy.

9 silników dolnego stopnia pracowało 2 min. i 35 s. Potem nastąpiła separacja i uruchomienie silnika górnego stopnia rakiety, który pracował 8 min. i 59 s. Separacja Crew Dragona od rakiety nastąpiła po 11 minutach od początku lotu.

W tym czasie pierwszy człon wykonał manewr powrotu. Wylądował na platformie na Oceanie Atlantyckim 9 minut i 52 sekundy po starcie.

Kapsuła załogowa Crew Dragon po raz pierwszy łączy się Międzynarodową Stacją Kosmiczną, 3 marca 2019, 10:51 UTC / Zdjęcie: NASA

Dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nastąpiło dziś o 10:51 UTC. Stacja znajdowała się wówczas na wysokości 402 km nad Pacyfikiem w rejonie Nowej Zelandii. Zbliżenie i przytwierdzenie do portu IDA przy module Harmony było realizowane automatycznie. O 13:07 UTC na pokład kapsuły weszli kosmonauci przebywający w stacji.

Crew Dragon pozostanie połączony z MSK 5 dni. Potem opuści orbitę i rankiem 8 marca wróci na Ziemię, wodując w Atlantyku. Stamtąd ma go podjąć statek ratowniczy,

Kapsuła Crew Dragon została zaprojektowana i zbudowana przez SpaceX na zlecenie NASA. Wartość kontraktu, zawartego w 2014, wyniosła 2,6 mld USD. Kapsuła załogowa została zbudowana na bazie satelity transportowego Dragon, który już 16 razy dostarczał zaopatrzenie dla MKS. Loty załogowe realizowane są od lat wyłącznie z wykorzystaniem rosyjskich Sojuzów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.