Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatni Sojuz z ukraińskimi komponentami

Astronautyka, Strategia i polityka, 06 marca 2019

Rosyjskie przedsiębiorstwo Progriess zakończyło montaż ostatniej rakiety nośnej serii Sojuz z ukraińskim systemem sterowania, produkowanym przez GNPP Obiedinienie Kommunar z Charkowa. Obecnie na start oczekują więc 3 rakiety tego typu Sojuz-FG. Mają zostać wykorzystane do wyniesienia w 2019 na orbity satelitów załogowych Sojuz MS-12 (13 marca), -13 (6 lipca) i -15 (25 września). Przewiozą one załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną (MSK).

Rakieta nośna Sojuz-FG po zakończeniu montażu końcowego przed startem / Zdjęcie: Roskosmos

Sojuz-FG to najnowsza odmiana rakiet nośnych serii Sojuz. Po wykorzystaniu ostatniej z nich Sojuzy-FG zostaną zastąpione przez rakiety Sojuz-2 wyposażone w systemy sterowania produkcji rosyjskiej. O tej decyzji poinformowano jeszcze w listopadzie 2018.

Rakiety Sojuz-FG są przeznaczone do wynoszenia na orbity satelitów załogowych i bezzałogowych, w tym transportowych Progriess-M. Dostarczają one ładunki na MSK. Rakiety Sojuz-FG zaprojektował (na bazie Sojuza-U) i produkuje Ośrodek rakietowo-kosmiczny (RKC) Progriess z Samary. W latach 2001-2018 startowały one 67 razy.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.