Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Marker – rosyjski robot bojowy

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 07 marca 2019

Zimowe próby poligonowe przechodzi w Rosji demonstrator technologii lądowego gąsienicowego bojowego pojazdu bezzałogowego – Marker, uzbrojony w km Kałasznikowa i ppk.

Marker podczas zimowych prób poligonowych / Zdjęcie: FPI 

Marker jest jednym z pierwszych przedstawionych publicznie bojowych systemów robotycznych rozwijanych przez państwową Fundację Perspektywicznych Badań (FPI, Fond Pierspiektiwnych Issliedowanii) – powołany do życia przez Moskwę odpowiednik amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Badawczych Projektów Obronnych (DARPA). Rosjanie podali, że FPI pracowała nad Markerem razem z krajowym centrum rozwoju technologii robotycznych – Andronnaja Tiechnołogija, której dziełem jest także projekt człekokształtnego robota do zastosowań w kosmosie o nazwie Fiodor. Ten robot powstał na zlecenie Roskosmosu. Innym partnerem projektu Markera są zakłady im. W.H. Diegtariewa.

Demonstrator technologii lądowego pojazdu gąsienicowego Marker ma przetestować możliwości zdalnego kierowania różnymi systemami uzbrojenia i zdalnego budowania świadomości sytuacyjnej także pod kątem budowy bezzałogowej wersji czołgu T-14 Armata. Pojazd otrzymał wiele standardowych rozwiązań trakcyjnych sprawdzonych już w rosyjskich lekkich pojazdach opancerzonych przeznaczonych dla wojsk powietrzno-desantowych. Wyposażony jest w obrotową wieżę z systemami optoelektronicznymi, które najprawdopodobniej pozwalają na działania w każdych warunkach oświetleniowych. Demonstrowano sprzężenie systemów wieży z ruchami uzbrojenia towarzyszącego Markerowi żołnierza.

W wieży zamontowano także system podświetlania celu modulowaną wiązką lasera, a także układ ostrzegający o  opromieniowaniu laserem. Najprawdopodobniej zawiera ona także autotracker, automatycznie prowadzący wykryte cele. Uzbrojenie stanowi karabin maszynowy i wyrzutnie ppk. Jak podają Rosjanie, systemy Markera mają otwartą architekturę, umożliwiająca dołączenie nowych układów obserwacji i uzbrojenia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.