Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosyjskie podwozie dla Jarsów

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 07 marca 2019

Po zakończeniu testów państwowych specjalna komisja zdecydowała o rozpoczęciu dostaw modułowych podwozi z napędem hybrydowym Platforma-O dla rosyjskich Sił Zbrojnych. Według wcześniejszych informacji, testy zakończyły się w sierpniu 2018. Pierwsza zamówiona partia to 5 podwozi różnych odmian.

Rodzina podwozi Platforma-O została opracowana przez PAO Kamaz na bazie wcześniejszych konstrukcji tego producenta. Podwozia do testów i początkowej eksploatacji wytwarzane są przez AO Riemdiziel. Programem Platforma-O, który rozpoczął się w 2008, kieruje dyrektor generalny Kamaza, Władisław Połonskij.

Jeden z pojazdów, które powstały w ramach programu Platforma-O – Kamaz-7850 (16x16) o nośności 85 ton w czasie pokazów towarzyszących forum Armia 2018 / Zdjęcie: twitter

Rodzina nowych pojazdów obejmuje podwozia o nośności 25, 50 i 85 ton z napędem 8x8, 12x12 i 16x16, a także ciężkie ciągniki siodłowe 8x8 do transportu sprzętu wojskowego o masie do 165 ton oraz holowania przyczep i samolotów do 400 ton (Kamaz-78508). Każde z kół tych pojazdów jest napędzane niezależnie przez silnik elektryczny. Pozwala to na wyeliminowanie wielu podzespołów, takich jak przekładnie, sprzęgła, wały napędowe i mechanizmy różnicowe, co upraszcza konstrukcję, zmniejsza masę i zwiększa niezawodność. Zawieszenia kół pozwalają na ich obrót o taki sam kąt, co umożliwia poruszanie się podwozia bokiem.

Najważniejszym perspektywicznym przeznaczeniem podwozi rodziny Platforma-O jest przewożenie wyrzutni rakiet balistycznych Topol-M i Jars. Mają w tym zastąpić wieloosiowe podwozia produkowane przez Mińską fabrykę ciągników kołowych (MZKT). Dzięki temu Rosja będzie mogła się uniezależnić w tym ważnym strategicznie zakresie od Białorusi. Proces wymiany ma potrwać około 10 lat.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.