Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rekordowe kontrakty Ukrainy

Przemysł zbrojeniowy, 10 marca 2019

Kompania Spectechnoeksport, spółka zależna UkrOboronPromu odpowiedzialna za sprzedaż zagraniczną koncernu, poinformowała o rekordowej wartości kontraktów eksportowych zawartych w 2018. 148 nowych umów, podpisanych w 2018, było wartych 282,5 mln USD. To 2,5 raza więcej niż w roku poprzednim i najwięcej od 5 lat. Jednocześnie wzrósł także import uzbrojenia realizowany za pośrednictwem Spectechnoeksportu.

Wartość nowych kontraktów zbrojeniowych (wykres) i dostaw (słupki) zrealizowanych przez Spectechnoeksport w latach 2015-2018 / Ilustracja: UkrOboronProm

W 2018 rekordowe były też zagraniczne dostawy ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego. Ich wartość wyniosła 152,6 mln USD – o 27% więcej niż w 2017. Głównymi partnerami Spectechnoeksportu były Indie, Algieria, Mjanma, ChRL, Gwinea Równikowa i... Polska.

Nowe kontrakty nieco zmieniły geografię ukraińskiego eksportu uzbrojenia. Wśród najważniejszych partnerów Spectechnoeksportu w 2018 znalazły się m.in. Turcja, Czechy, Azerbejdżan, Indonezja i Republika Korei. Łącznie kompania zawarła umowy z odbiorcami z ponad 30 krajów.

Przy okazji opublikowania wyników eksportowych, UkrOboronProm ujawnił niektóre wyniki finansowe Spectechnoeksportu. W 2018 spółka przyniosła czysty zysk równy 49,877 mln hrywien (ponad 7 mln PLN). Do budżetu Ukrainy odprowadziła zaś 145,826 mln hrywien (ok. 21 mln PLN) podatków i dywidendy.

Według przedstawicieli Spectechnoeksportu, głównym przedmiotem ukraińskiego eksportu były komponenty niezbędne do obsługiwania i remontów uzbrojenia z czasów ZSRS, w tym samolotów, czołgów (T-72) i kompleksów przeciwlotniczych. Z kolei import obejmuje przede wszystkim systemy łączności, broń strzelecką i amunicję oraz lekki sprzęt opancerzony.

*          *             *

Ujawnienie informacji o sukcesach Spectechnoeksport ma zapewne związek z sytuacją w spółce i jej otoczeniu. 4 marca zostało zatrzymanych 5 jej – byłych i obecnych – pracowników wysokiego szczebla. Zarzuca im się spowodowanie strat w wysokości 55,5 mln hrywien (ok. 7,7 mln PLN). 7 marca sąd zdecydował o aresztowaniu zatrzymanych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.