Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Belgia i Holandia zamawiają trałowce

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 16 marca 2019

15 marca 2019 Ministerstwa obrony Belgii i Holandii wspólnie zawarły kontrakt na 12 systemów trałowców i pojazdów bezzałogowych. Każde z tych państw ma otrzymać po 6 okrętów z systemami towarzyszącymi. Zastąpią one w służbie trałowce Tripartite, których Holandia ma obecnie 6, a Belgia 5 (pierwotnie powstało ich 15 dla Holandii oraz po 10 dla Francji i Belgii). Ostateczne zatwierdzenie kontraktu ma potrwać kilka tygodni.

Kontrakt jest wart ok. 2,6 mld Euro. Dostawcami systemów będą Naval Group i ECA Robotics, tworzące konsorcjum Belgium Naval & Robotics. Pierwszy trałowiec ma wejść w skład floty belgijskiej do końca 2023. Holendrzy swój pierwszy okręt mają odebrać w 2025. Później każdy z odbiorców ma otrzymywać po jednym okręcie rocznie. Ostatnia dostawa jest planowana na 2030.

Belgia i Holandia postanowiły o wspólnym zakupie 12 zakupie trałowców – poszukiwaczy min (program BE/NL MCM) i 4 fregat dla zastąpienia obecnie używanych okrętów typu M, w listopadzie 2016. Strona belgijska poprowadziła przetarg na trałowce, a Holendrzy zajęli się procedurą zakupu fregat. Konkurentami Belgium Naval & Robotics w rywalizacji o zamówienie na trałowce była holenderska Damen Schelde Naval Shipbuilding z belgijską Imtech Belgium oraz konsorcjum Sea Naval Solutions (Thales Belgium, STX France, Socarenam i Antwerpian EDR).

Tak ma funkcjonować system zwalczania min oparty na, zamówionych właśnie przez Belgię i Holandię, modułowo wyposażanych trałowcach i współpracujących z nimi systemach bezzałogowych – latających, nawodnych i podwodnych / Ilustracja: Belgium Naval & Robotics

Wymagania techniczne na trałowce obejmowały m.in. zasięg ponad 3500 Mm, prędkość ponad 15 w. i autonomiczność wynoszącą co najmniej 30 dób. Systemy pokładowe i bezzałogowe mają zapewnić zwalczanie min do głębokości 300 m, także poza zasięgiem systemów wizualnych.

Udział w kontrakcie strony belgijskiej szacuje się na 1,1 mld Euro. Minister obrony Belgii Didier Reynders ogłosił, że w związku z tym Belgium Naval & Robotics ma utworzyć w jego kraju 7000 miejsc pracy przez 20 lat, zapewniając 1,6 mld Euro przychodów. 50% udziału w tych przedsięwzięciach ma mieć Flandria, 35% Walonia, a 15% Bruksela. Podpisano już 39 umów offsetowych z przedsiębiorstwami belgijskimi. Oprócz stworzenia przemysłowego centrum doskonałości w dziedzinie walki z minami morskimi, w Zeebrugges ma powstać wytwórnia systemów bezzałogowych (zaplanowano zbudowanie tam 1550 urządzeń przeciwminowych, w tym 1300 podwodnych). Serwisowaniem okrętów i podsystemów będzie w 100% zajmować się strona belgijska (Flanders Ship Repair).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.