Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Marsz pamięci Waffen SS w Rydze

Historia, Strategia i polityka, 16 marca 2019

16 marca na Łotwie to Dzień Legionisty. Upamiętnia on żołnierzy łotewskich walczących po stronie Niemiec. Co roku, od 1990 odbywa się tego dnia marsz ku czci byłych żołnierzy Waffen SS.

Uczestnicy marszu z okazji Dnia Legionisty, trzymając flagi narodowe Łotwy, Litwy i Estonii, maszerowali dziś z kościoła św. Jana na Plac Wolności przez ulicę Kalku / Zdjęcie: delfi.lt

Marsz organizowany jest w rocznicę bitwy z 1944, w której łotewscy żołnierze Waffen SS wspólnie z Niemcami walczyli z Armią Czerwoną. Według szacunków służb bezpieczeństwa, w br. wzięło w nim udział blisko tysiąc osób. Uczestnicy marszu, trzymając flagi narodowe Łotwy, Litwy i Estonii, maszerowali z kościoła św. Jana na Plac Wolności przez ulicę Kalku. Po dotarciu na plac złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wolności.

Po stronie Niemców podczas II wojny światowej walczyło co najmniej 150 tysięcy Łotyszy. Brali oni udział w wielu zbrodniach na Polakach. Między innymi na jeńcach wojennych w Podgajach w Wielkopolsce.

Waffen-SS została uznana w procesie norymberskim za organizację zbrodniczą. Z informacji udzielonych niedawno przez niemieckie Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych wynika, że poza granicami Niemiec aż 2033 byłych członków SS i Waffen-SS (formacja pomocnicza, współpracująca od 1940 z Wehrmachtem) dotąd pobiera renty. Najwięcej, bo aż 573, w Polsce, 250 w USA, a 184 w Słowenii. Państwo niemieckie traktuje ich jako ofiary wojny.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.