Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Magazyny NATO w Powidzu

Strategia i polityka, 23 marca 2019

W wywiadzie dla Wall Street Journal Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ujawnił oficjalnie, że pod Powidzem Sojusz zbuduje magazyny na uzbrojenie. Budowa ma rozpocząć się za kilka miesięcy i potrwać 2 lata. Na inwestycje przeznaczono 260 mln USD.

W Europie ma powstać 5 podobnych obiektów. Dwa w Niemczech, a po jednym w Belgii, Holandii i Polsce. Magazyny mają mieścić głównie uzbrojenie ze Stanów Zjednoczonych i ułatwiać przebazowywanie wojsk USA do Europy.

Odpowiedzialny za budowę instalacji wojskowych w Powidzu Zachary Vaughan, przydzielony do Naval Mobile Construction Battalion (NMCB) 11, leci śmigłowcem UH-60 Blackhawk przydzielonym do 1. Brygady Kawalerii Powietrznej Armii Amerykańskiej (ACB) nad przeznaczonymi do wycięcia lasami sąsiadującymi z bazą / Zdjęcie: US Navy – Construction Electrician Constructionman Monique Erdman

Według Stoltenberga, NATO do 2021 zamierza zrealizować w Europie 250 projektów infrastrukturalnych. Będą one dotyczyć głównie infrastruktury transportowej. Ma ona ułatwić transport żołnierzy i sprzętu grup szybkiego reagowania Sojuszu.

Już w 2017 o możliwej budowie pod Powidzem dużych magazynów NATO informował Stars and Stripes. Według ówczesnych doniesień, w magazynie miałby znaleźć się sprzęt dla brygady pancernej USA. Nie zostało to jednak potwierdzone oficjalnie.

W okolicach Powidza od dłuższego czasu trwa wyrąb drzew pod instalacje wojskowe. Łącznie dotyczy to 38 ha lasów, w tym obszarów objętych programem Natura 2000. Przetarg na te prace Korpus inżynieryjny wojsk USA w Europie opublikował we wrześniu 2018, powołując się na zobowiązania przyjęte przez Polskę wobec Stanów Zjednoczonych. W ramach wycinki niszczone są cenne siedliska przyrodnicze. Wojsko w zamian ma sfinansować ochronę środowiska na innych obszarach.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.