Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

405 bwp Puma dla Bundeswehry

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 listopada 2007

Komitet budżetowy niemieckiej izby niższej parlamentu, Bundestagu zaaprobował 8 listopada środki na zakup dla niemieckich wojsk lądowych 405 najnowszych bojowych wozów piechoty (Schützenpanzer) Puma.

Bwp Puma podczas prób / Zdjęcie: Rheinmetall

Dla partnerów programu, Rheinmetalla z Düsseldorfu i Krauss-Maffei Wegmanna z Monachium, posiadających po 50% udziałów w odpowiedzialnej za projekt Puma spółce PSM zlokalizowanej w Kassel, oznaczać to będzie otrzymanie w najbliższych miesiącach wieloletniego kontraktu o wartości ok. 3 mld Euro. Dla Rheinmetalla będzie to największy jednorazowy kontrakt w historii.

Bundestag uruchomił opracowanie następcy ponad 30-letnich bwp Marder w 2002. W 2004 przyznano 350 mln Euro na zakup 5 pojazdów przedseryjnych i przeprowadzenie prób i kwalifikacji. Pierwsze seryjne bwp Puma mają wejść do służby w 2010.

Bwp Puma wyposażony jest w pancerz modułowy, pozwalający na niezbędną ochronę w wariancie podstawowym (o masie 31,5 t), gotowym do przerzutu na pokładzie samolotów transportowych Airbus A400M i wzmacniany w razie potrzeby dodatkowymi panelami przygotowanymi do instalacji w warunkach polowych (masa maksymalna pojazdu rośnie wówczas do 43 t). Pancerz chroni przed ostrzałem z broni maszynowej, przed pociskami z ręcznych granatników przeciwpancernych oraz przed skutkiem ataków z użyciem min przeciwpancernych i ładunków improwizowanych.

Górna część pojazdu chroniona jest dodatkowo przed skutkiem ataku przy pomocy przeciwpancernych podpocisków z systemów artyleryjskich. Puma napędzana jest specjalnie zaprojektowanym z użyciem nowych rozwiązań silnikiem wysokoprężnym o mocy 800 kW. Jest wyposażona w nową wieżę bezzałogową i uzbrojona w amunicję programowalną.

Bwp Puma wyposażony jest w pancerz modułowy, pozwalający na niezbędną ochronę w wariancie podstawowym i wzmacniany w razie potrzeby dodatkowymi panelami przygotowanymi do instalacji w warunkach polowych / Rysunek: KMW

W czerwcu 2007 dr Peter Hellmeister, szef programu Pumy, powiedział RAPORT-wto, że do tej pory zbudowano podwozie do prób trakcyjnych, wieżę do testów uzbrojenia i systemów kierowania ogniem zamontowaną na bwp Marder i kompletny prototyp całego pojazdu, który służył między innymi do publicznych demonstracji w 2005. Do tego doszło obecnie 5 dalszych egzemplarzy serii przedprodukcyjnej. Przechodzą one serię prób z udziałem ekspertów przyszłego użytkownika, czyli Bundeswehry. W 2008 kontynuowane mają być testy weryfikacyjne przeprowadzane przez żołnierzy. Mają one dowieść słuszności podawanych przez producentów limitów odporności i wytrzymałości.

Puma ma być uzbrojona także ppk Spike-LR. Podwójna opancerzona wyrzutnia usytuowana ma być na lewej bocznej ścianie bezzałogowej wieży.

Puma jest pierwszym niemieckim gąsienicowym wozem bojowym z zawieszeniem hydropneumatycznym każdego koła, a nie, jak do tej pory na wałkach skrętnych. Wieża może prowadzić ogień z działa 30 mm z kątami podniesienia od -10° do +45° w polu pełnych 360°.


Drukuj Góra