Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosyjskie okręty podwodne za 1,8 mld USD dla Wietnamu

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 kwietnia 2009

Kontrakt na sprzedaż 6 okrętów podwodnych klasy Kilo Wietnamowi negocjuje Rosoboronoexport.

O kontrakcie donosi Kommiersant. Rozmowy trwające od roku są bliskie sfinalizowania. Okręty ma zbudować OAO Admirałtiejskije Wierfi w Sankt Petersburgu z ewentualną pomocą PO Siewmasz w Siewierodwinsku, gdzie mogłyby powstać nawet 2 jednostki. 9 kwietnia poinformowano, że w najbliższy czasie w OAO Admirałtiejskije Wierfi zostanie wodowany okręt klasy Kilo przeznaczony dla odbiorcy zagranicznego. Nie podano jednak kto jest zamawiającym (być może chodzi o Algierię).

Rosyjscy eksperci kwestionują wartość kontraktu, uznając ją za zbyt wysoką dla Wietnamu. Ich zdaniem, jeśli kontrakt zostanie podpisany, kwota może okazać się znacznie mniejsza, albo Wietnam uzyska bardzo korzystne warunki kredytowe.

Wietnam jest wieloletnim odbiorcą rosyjskich okrętów. W 2001-2002 rosyjskie stocznie uzyskały zamówienie na 8 kutrów proj. 1241.8 i 2 fregat proj. 1166.1 Gepard. Wietnam kupił również brzegowe rakietowe kompleksy przeciwokrętowe Bastion.

Okręty podwodne z napędem konwencjonalnym proj. 636 są uznawane za jedne z najcichszych na świecie. Ich uzbrojenie stanowią 4 (lub więcej) pociski rakietowe (w wersji eksportowej Club-S), 18 torped i 24 miny. Pod wodą rozwijają prędkość 20 węzłów. Eksportowa cena okrętu klasy Kilo to 300 mln USD.

W 2007 informowano o rozmowach na temat sprzedaży 9 okrętów podwodnych toczonych z Wenezuelą. Miały one być wykorzystywane do ochrony instalacji wydobywczych ropy naftowej. Niedawno pojawiły się nieoficjalne informacje o zakończeniu negocjacji bez podpisania kontraktu. Powodem rezygnacji Wenezueli z zakupu miałyby być problemy związane z kryzysem finansowym i ocieplenie stosunków z USA. Być może jednak rozmowy trwają, ale kontrakt będzie dotyczyć jedynie 3-4 okrętów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.