Przedstawicieli aż 300 uczelni, ośrodków badawczych, spółek zbrojeniowych, ministerstw obrony i rządów państw Unii Europejskiej zgromadziła w Brukseli 11 kwietnia konferencja informacyjna na temat możliwości ubiegania się o unijne finansowanie prac badawczo-rozwojowych na polu obronności w 2019 w ramach programu pilotażowego Preparatory Action on Defence Research (PADR).
Gospodarzami spotkania byli działającymi wspólnie na tym gruncie badań, zmierzających do uzyskania nowych zdolności militarnych państw unijnych Europejska Agencja Obrony (EDA), reprezentowana przez jej szefa Jorge Domecq’a i Komisja Europejska.
Na wezwanie obu partnerów przyjmowane są do 28 sierpnia 2019 wnioski wszystkich zainteresowanych zespołów badawczych (co najmniej 3 podmioty z co najmniej 3 krajów unijnych) o granty (100% finansowanie programów) w następujących obszarach:
- dominacja w przestrzeni elektromagnetycznej – połączenie radiolokacji, łączności i walki radioelektronicznej z zastosowaniem europejskich rozwiązań aktywnego skanowania elektronicznego dla nowych rozwiązań militarnych (PADR-EMS-03-2019),
- przyszłościowe technologie niszczenia,
- systemy bezzałogowe – standardy interoperacyjne różnych systemów bezzałogowych (PADR –FDDT-OPEN-03-2019).
Do podziału w puli badań w 2019 jest 25 mln euro. W 2017 na wezwanie Komisji Europejskiej złożono do finansowania z PADR (25 mln euro) 24 propozycji programów badawczych w obronności, skupiających 190 podmiotów z 25 krajów unijnych plus Norwegia. W 2018 (40 mln euro) przedłożono 8 programów badawczych skupiających 85 podmiotów z 20 krajów.
Z puli 2017 wybrano i sfinansowano 5 programów badawczych. Z puli 2018 – 8 programów (w tym wypadku konkretne umowy zostaną już wkrótce podpisane). Bardzo ważną rolę w całym procesie odgrywają specjaliści i eksperci EDA. W składzie międzynarodowych grup europejskich obdarzonych grantami badawczymi były i polskie podmioty: gdyńskie Centrum Techniki Morskiej S.A. z PGZ, poznańska spółka iTTi i Wojskowa Akademia Techniczna.
Wezwanie Komisji Europejskiej do składnia wniosków w programie budowy nowych konkretnych zdolności obronnych Starego Kontynentu (dofinansowanie prac od stworzenia technologii do fazy prototypu) na lata 2019-2020 o sumarycznej wartości pół miliarda euro – szeroko analizujemy w kwietniowym numerze RAPORT-wto.