Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Granty UE dla obronności

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 12 kwietnia 2019

Przedstawicieli aż 300 uczelni, ośrodków badawczych, spółek zbrojeniowych, ministerstw obrony i rządów państw Unii Europejskiej zgromadziła w Brukseli 11 kwietnia konferencja informacyjna na temat możliwości ubiegania się o unijne finansowanie prac badawczo-rozwojowych na polu obronności w 2019 w ramach programu pilotażowego Preparatory Action on Defence Research (PADR).

Szef EDA Jorge Domecq przedstawia w Brukseli założenia planu finansowania europejskich badań na polu obronności w ramach PADR w 2019. Jest on zawodowym hiszpańskim dyplomatą, nominowanym w 2015 przez Federicę Mogherini / Zdjęcie: EDA  

Gospodarzami spotkania byli działającymi wspólnie na tym gruncie badań, zmierzających do uzyskania nowych zdolności militarnych państw unijnych Europejska Agencja Obrony (EDA), reprezentowana przez jej szefa Jorge Domecq’a i Komisja Europejska.

Na wezwanie obu partnerów przyjmowane są do 28 sierpnia 2019 wnioski  wszystkich zainteresowanych zespołów badawczych (co najmniej 3 podmioty z co najmniej 3 krajów unijnych) o granty (100% finansowanie programów) w następujących obszarach:

  • dominacja w przestrzeni elektromagnetycznej – połączenie radiolokacji, łączności i walki radioelektronicznej z zastosowaniem europejskich rozwiązań aktywnego skanowania elektronicznego dla nowych rozwiązań militarnych (PADR-EMS-03-2019),
  • przyszłościowe technologie niszczenia,
  • systemy bezzałogowe – standardy interoperacyjne różnych systemów bezzałogowych (PADR –FDDT-OPEN-03-2019).

Do podziału w puli badań w 2019 jest 25 mln euro. W 2017 na wezwanie Komisji Europejskiej złożono do finansowania z PADR (25 mln euro) 24 propozycji programów badawczych w obronności, skupiających 190 podmiotów z 25 krajów unijnych plus Norwegia. W 2018 (40 mln euro) przedłożono 8 programów badawczych skupiających 85 podmiotów z 20 krajów.

Z puli 2017 wybrano i sfinansowano 5 programów badawczych. Z puli 2018 – 8 programów (w tym wypadku konkretne umowy zostaną już wkrótce podpisane). Bardzo ważną rolę w całym procesie odgrywają specjaliści i eksperci EDA. W składzie międzynarodowych grup europejskich obdarzonych grantami badawczymi były i polskie podmioty: gdyńskie Centrum Techniki Morskiej S.A. z PGZ, poznańska spółka iTTi i Wojskowa Akademia Techniczna.

Wezwanie Komisji Europejskiej do składnia wniosków w programie budowy nowych konkretnych zdolności obronnych Starego Kontynentu (dofinansowanie prac od stworzenia technologii do fazy prototypu) na lata 2019-2020 o sumarycznej wartości pół miliarda euro – szeroko analizujemy w kwietniowym numerze RAPORT-wto.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.