Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ground Master 403 dla Finlandii i Estonii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 maja 2009

Estonia i Finlandia wspólnie modernizują system radarowej kontroli przestrzeni powietrznej. 29 kwietnia ich ministerstwa obrony ogłosiły o wyborze ThalesRaytheon Systems jako dostawcy 14 trójwspółrzędnych transportowalnych radarów dalekiego zasięgu Ground Master 403.

Radar Ground Master 400 (Master T) - w czerwcu 2008 dwa pierwsze radary Ground Master 403 zamówiła Słowenia, zaś w połowie marca 20 radarów Ground Master 400 (w ramach programu wartego ok. 100 mln USD) zamówiły Indie. W grudniu 2008 Ground Master 400 został zamówiony dla Gujany Francuskiej dla kontroli przestrzeni powietrznej w rejonie kosmodromu Kourou. Według ThalesRaytheonSystems, radary rodziny Ground Master 400 zapewniają niemal bezawaryjną pracę (na poziomie 99,9% dostępności operacyjnej i wskaźniku krytycznych usterek określonym na ponad 3000 h pracy pomiędzy zdarzeniami) / Zdjęcie: ThalesRaytheonSystems

Ground Master to radar pasma S o zasięgu do 470 km (i pokryciu w pionie do 30 km). Zamówienie obejmuje dostawy kompletnych systemów wraz z interrogatorami dalekiego zasięgu, generatorami, kontenerami, pojazdami oraz lekkimi osłonami chroniącymi systemy przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych podczas pracy stacjonarnej.

Wedle informacji estońskiego ministerstwa obrony, koszt jednego radaru wynosi 11,3 mln Euro. Wedle tego samego oświadczenia, zakup realizowany wspólnie z Finlandią pozwolił zredukować koszty o niemal 50%.

Estonia ma za swoje dwa radary płacić w latach 2009-2014. Mają one współpracować z jedynym radarem dalekiego zasięgu Estonii, pracującym w Kellavere w Zachodnim Viru. Radary podlegają skrzydłu (brygadzie) kontroli przestrzeni powietrznej w bazie Ämari.

Kontraktowi estońskiemu (a zapewne także fińskiemu) towarzyszy istotny program offsetowy, nie do pogardzenia w obecnej sytuacji kryzysu ekonomicznego. Będzie się skupiał na wykorzystaniu estońskich możliwości w obszarze zaawansowanych technologii, prac naukowo-badawczych oraz wsparcia eksportu dóbr produkowanych w Estonii.

Zakup został przeprowadzony w oparciu o porozumienie o współpracy zawarte w październiku 2007. Proces przetargowy był przygotowany i przeprowadzony przez fińskie wojska lotnicze przy udziale ekspertów estońskich. Z estońskiego punktu widzenia zakup tych radarów był jednym z priorytetowych projektów przyjętego w styczniu 2009 planu rozwoju sił zbrojnych na lata 2009-2018 - jest pierwszym z dużych programów zakupowych realizowanych w ramach tego programu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.