Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozwój SatRevolution

Astronautyka, 26 kwietnia 2019

Spółka SatRevolution w ciągu 3 lat przeszła drogę od pomysłu do przemysłu – 17 kwietnia skonstruowany i wyprodukowany przez nią satelita obserwacyjny Światowid został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną. Dwa dni później statek Cygnus, na pokładzie którego znajduje się Światowid, przybył na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Zaprojektowanie, zbudowanie i wyniesienie Światowida w przestrzeń kosmiczną kosztowało ok. 5,5 mln zł. Co najważniejsze – wszystkie jego elementy zostały opracowane i wytworzone własnymi siłami, co znacznie obniżyło wydatki.

Szefowie SatRevolution zakładają, że do 2026 na niskiej orbicie okołoziemskiej (ok. 350 km) znajdzie się konstelacja ponad 1000 satelitów ScopeSat, zdolnych do wykonywania co godzinę zdjęcia każdego miejsca na Ziemi / Zdjęcia: Bartosz Głowacki

W ciągu kilku tygodni Światowid zostanie wypchnięty w przestrzeń kosmiczną i w ciągu pół godziny powinien nawiązać kontakt radiowy z Ziemią. Satelita pozostanie w kosmosie przez kilkanaście miesięcy. Jego zadaniem będzie wykonanie od 60 do kilkuset zobrazowań zdjęć powierzchni naszej planety, w zależności od pogody. Ich dokładność wynosić ma ok. 4 m/piksel. Po zakończeniu misji Światowid spłonie w atmosferze podczas powrotu na Ziemię.

Jednocześnie w przestrzeń kosmiczną został wyniesiony inny polski satelita – KRAKsat, opracowany i zbudowany przez naukowców i studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma on posłużyć do zbadania możliwości zastosowania płynu magnetycznego (ferrofluidu) do sterowania żyroskopami stosowanymi do zmiany położenia satelitów.

Kolejnym krokiem ma być umieszczenie w przyszłym roku na orbicie następnego satelity obserwacyjnego – ScopeSat, wyposażonego w optykę umożliwiają wykonywanie zdjęcia o rozdzielczości do 0,5 m/piksel. Jednak do realizacji tego przedsięwzięcia konieczny jest kapitał w wysokości kilku mln zł – część mają wyłożyć agendy rządowe i inwestorzy, a część ma zostać zebrana od prywatnych darczyńców, którzy chcieliby wnieść swój wkład w przedsięwzięcie. 

Szefowie SatRevolution zakładają, że do 2022 na niskiej orbicie okołoziemskiej (ok. 350 km) znajdzie się konstelacja 16, a do 2026 – ponad 1000 satelitów ScopeSat, zdolnych do wykonywania co godzinę zdjęcia każdego miejsca na Ziemi (ang. Real-Time Earth-Observation Constellation). Każdy z nich ma funkcjonować przez ok. 4 lata,. Po zakończeniu eksploatacji poszczególne satelity będą spalać się w atmosferze Ziemi, a w zamian w kosmosie zostaną umieszczone nowe, zapewniając redundancję na poziomie systemu. Szacuje się, że zbudowanie i wyniesienie pojedynczego satelity wyniesie 0,5-1 mln euro.

REC znajdzie zastosowanie głównie w zarządzaniu kryzysowym. Dzięki uzyskanym obrazom właściwe służby będą mogły szybciej reagować w przypadku klęsk żywiołowych, a tym samym zmniejszać ich skutki. Korzyści ze stworzenia konstelacji satelitów obrazujących Ziemię odniesie również transport, rolnictwo precyzyjne, leśnictwo, gospodarka wodna oraz smart city (SatRevolution tworzy konstelację ScopeSat , 2018-11-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.