Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kompleks wre Murmansk-BN pod Kaliningradem

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 kwietnia 2019

W obwodzie kaliningradzkim od końca ubiegłego roku rozwijany jest kompleks walki radioelektronicznej Murmansk-BN. Sprzęt trafił do 641. wydzielonego ośrodka walki radioelektronicznej Floty Bałtyckiej. Wcześniej, w 2017, w kompleks tego samego typu został wyposażony 475. ośrodek walki radioelektronicznej Floty Czarnomorskiej na Krymie.

Kompleks walki radioelektronicznej Murmansk-BN po rozwinięciu na pozycji bojowej / Zdjęcie: MO FR

Murmansk-BN  to krótkofalowy brzegowy kompleks walki radioelektronicznej opracowany z udziałem koncernu KRET. Może on automatycznie wykrywać źródła sygnałów i zakłócać łączność w odległości do 5 tys. km (przy odpowiednich warunkach – nawet do 8 tys. km). Poza łącznością kompleks może zakłócać także urządzenia pokładowe okrętów i samolotów. Czas przygotowania od dotarcia na pozycję do rozpoczęcia dyżuru bojowego wynosi 72 h.

Urządzenia Murmansk-BN, w tym 4 teleskopowe podpory anten o wysokości do 32 m, są przewożone na 7 ciężarówkach KamAZ. Pierwszy kompleks doświadczalny został przekazany siłom zbrojnym (Flocie Bałtyckiej) w 2015. W kolejnym roku, po zakończeniu testów, kompleks rozpoczął dyżur bojowy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.