Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Testy chińskiej rakiety hiperdźwiękowej

Przemysł lotniczy, Publikacje, 28 kwietnia 2019

Na poligonie na północnym zachodzie ChRL (zapewne Korla koło Xinjiang) testowana jest rakieta hiperdźwiękowa wielokrotnego użytku Jia Geng No 1. Powstała ona we współpracy Xiamen University Aerospace Academy z przedsiębiorstwem Lingkong Tianxing Technology z Pekinu. Rakieta startuje pionowo, a po rozpędzeniu oddziela się od niej stopień hiperdźwiękowy, zaś pierwszy wraca na ziemię. Drugi stopień osiąga wysokość ok. 25 km i prędkość Ma5.

Dwustopniowa rakieta hiperdźwiękowa wielokrotnego użytku Jia Geng No 1 po zmontowaniu przed lotem testowym / Zdjęcie: Tencent

Rakieta ma długość całkowitą 8,7 m, a rozpiętość jej usterzenia wynosi 2,5 m. Masa startowa rakiety to ok. 3700 kg. Pierwszy stopień jest napędzany silnikiem rakietowym, a drugi strumieniowym, pobierającym tlen z atmosfery. Ogranicza to jego pułap i prędkość właśnie do Ma5, czyli dolnej granicy prędkości uznawanej za hiperdźwiękową.

Start rakiety Jia Geng No 1 do lotu testowego na poligonie na północnym zachodzie ChRL / Zdjęcie: Tencent

W chińskim Internecie ukazały się zdjęcia Jia Geng No 1. Zachodni analitycy z Popular Mechanics oceniają na ich podstawie, że testowany obiekt ma przeznaczenie cywilne. Służy zapewne do prac nad sterowaniem modułem hiperdźwiękowym, co jest najtrudniejszym zagadnieniem w tej kategorii urządzeń. Co oczywiście nie oznacza, że wyniki testów nie mogą zostać wykorzystane do celów wojskowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.