Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy chińskiej rakiety hiperdźwiękowej

Przemysł lotniczy, Publikacje, 28 kwietnia 2019

Na poligonie na północnym zachodzie ChRL (zapewne Korla koło Xinjiang) testowana jest rakieta hiperdźwiękowa wielokrotnego użytku Jia Geng No 1. Powstała ona we współpracy Xiamen University Aerospace Academy z przedsiębiorstwem Lingkong Tianxing Technology z Pekinu. Rakieta startuje pionowo, a po rozpędzeniu oddziela się od niej stopień hiperdźwiękowy, zaś pierwszy wraca na ziemię. Drugi stopień osiąga wysokość ok. 25 km i prędkość Ma5.

Dwustopniowa rakieta hiperdźwiękowa wielokrotnego użytku Jia Geng No 1 po zmontowaniu przed lotem testowym / Zdjęcie: Tencent

Rakieta ma długość całkowitą 8,7 m, a rozpiętość jej usterzenia wynosi 2,5 m. Masa startowa rakiety to ok. 3700 kg. Pierwszy stopień jest napędzany silnikiem rakietowym, a drugi strumieniowym, pobierającym tlen z atmosfery. Ogranicza to jego pułap i prędkość właśnie do Ma5, czyli dolnej granicy prędkości uznawanej za hiperdźwiękową.

Start rakiety Jia Geng No 1 do lotu testowego na poligonie na północnym zachodzie ChRL / Zdjęcie: Tencent

W chińskim Internecie ukazały się zdjęcia Jia Geng No 1. Zachodni analitycy z Popular Mechanics oceniają na ich podstawie, że testowany obiekt ma przeznaczenie cywilne. Służy zapewne do prac nad sterowaniem modułem hiperdźwiękowym, co jest najtrudniejszym zagadnieniem w tej kategorii urządzeń. Co oczywiście nie oznacza, że wyniki testów nie mogą zostać wykorzystane do celów wojskowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.