Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa R44 na Hawajach

Wypadki, Lotnictwo cywilne, 30 kwietnia 2019

Wczoraj rano czasu lokalnego lot widokowy nad wyspą Oahu na Hawajach wykonywał śmigłowiec Robinson R44 Novictor Helicopters z pilotem i dwoma turystami na pokładzie. Ok. 9:10, gdy znalazł się nad dzielnicą Coconut Grove w Kailua, zaczął spadać i rozbił się na ulicy Oneawa. Wrak śmigłowca spłonął.

Płonące szczątki śmigłowca Robinson R44, który rozbił się w Kailua na Hawajach / Zdjęcie: via My Kailua

Płonące szczątki usiłowali gasić przypadkowi przechodnie i okoliczni mieszkańcy z pomocą węży ogrodowych. Pożar ugasili jednak dopiero strażacy po ok. 20 minutach od przybycia. Ratownicy medyczni próbowali wydobyć pilota i pasażerów, ale to się nie udało. Wszyscy zginęli w pożarze. Na ziemi nikomu nic się nie stało.

W miejscu upadku śmigłowca odnotowano znaczne zniszczenia. Uszkodzone zostały co najmniej dwa samochody i kilka budynków, w tym Kailua Racquet Club. Szczątki śmigłowca znajdowano w promieniu kilkudziesięciu metrów.

Nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy. Za najbardziej prawdopodobną uznaje się awarię techniczną. Pogoda w czasie lotu była dobra.

Rozbity śmigłowiec to 4-miejscowy Robinson R44 nr rej. N808NV, nr ser. 0926, wyprodukowany w 2000. Był zarejestrowany na United Helicopter Leasing, zarządzany przez Nicole Vandelaar – pilotkę i założycielką oraz dyrektor generalną Novictor Helicopters – operatora śmigłowca.

To już drugi w ciągu niespełna 6 miesięcy wypadek śmigłowca Novictor Helicopters. W październiku 2018 inny R44 wylądował w wodzie w pobliżu plaży nad Zatoką Kaneohe, gdy zasłabł jego pilot. Wszyscy trzej pasażerowie na pokładzie przeżyli, ale odnieśli poważne obrażenia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.