Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

120 cywilnych ofiar operacji USA w 2018

Strategia i polityka, Publikacje, 03 maja 2019

W odpowiedzi na zapytanie Kongresu Departament Obrony USA poinformował, że w 2018 w operacjach wojskowych USA w Iraku, Syrii, Afganistanie i Somalii zginęło co najmniej 120 cywilów. 76 z nich zginęło w Afganistanie, 42 w Syrii i Iraku, a 2 w Somalii. Ponadto 65 cywilów zostało w tych krajach rannych.

Żołnierze 2-506th Infantry Battalion uczestniczący w operacji wojskowej USA w dystrykcie Sabari w Afganistanie / Zdjęcie: US DoD

Pentagon dodał, że nie odnotowano wiarygodnych informacji o cywilnych ofiarach podczas operacji wojskowych USA w Jemenie i Libanie. Amerykanie twierdzą, że wszystkie ich operacje wojskowe poza granicami były prowadzone zgodnie z prawem, w tym z regulacjami dotyczącymi ochrony cywilów w konfliktach zbrojnych. To stwierdzenie jest kwestionowane przez większość ekspertów. W szczególności dotyczy to użycia przez Stany Zjednoczone uzbrojonych bezzałogowców do atakowania celów o różnym charakterze, w tym trudnych do ostatecznego zidentyfikowania.

W lutym 2018 dowództwo operacji Inherent Resolve, realizowanej na terytoriach Syrii i Iraku przez grupę sojuszników USA od 8 sierpnia 2014, poinformowało, że w atakach lotniczych koalicji zginęło co najmniej 841 cywilów.

Według raportu ONZ z 24 kwietnia, tylko w pierwszym kwartale 2019 zginęło 581 cywilów afgańskich, a 1122 odniosło obrażenia. Amerykanie i współpracujący z nimi żołnierze rządowi zabili 305 (145 w operacjach lotniczych) i ranili 303 z nich. To więcej nawet niż przypisuje się grupom rebelianckim (terrorystycznym), które w tym czasie zabiły 227 cywilów (i raniły 736).

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.