Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy kompleksu Obołon-A

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 04 maja 2019

Minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak poinformował o rozpoczęciu testów nowego kompleksu kierowania ogniem artylerii Obołon-A. Kompleks ma zwiększyć możliwości ukraińskiej artylerii o 30-40%. Według ministra, nie użyto w nim żadnych komponentów z FR.

Pojazdy z komponentami kompleksu kierowania ogniem artylerii Obołon-A prezentowane na terenie Lwowskiej Państwowej Fabryki LORTA podczas wizyty ministra obrony Ukrainy Stepan Połtorak / Zdjęcie: MO Ukrainy

O testach zautomatyzowanego kompleksu 1W26-1 Obołon-A Połtorak poinformował wczoraj podczas wizyty w Lwowskiej Państwowej Fabryce LORTA, wchodzącej w skład Ukroboronpromu. Według niego kompleks produkowany jest wyłącznie z komponentów rodzimych i dostarczanych przez sojuszników Ukrainy. Po zakończeniu testów ma rozpocząć się produkcja seryjna Obołon-A i dostawy do Sił Zbrojnych Ukrainy.

Kompleks 1W26-1 Obołon-A składa się z urządzeń na czterech poziomach: dowódcy dywizji, szefa sztabu dywizji, dowódcy baterii i starszego oficera baterii. Te ostatnie umieszczono na ciągnikach MT-LB, a systemy wyższych poziomów, w tym szefa sztabu – na podwoziu kołowym (samochód KrAZ). Komputery wykorzystywane w kompleksie dostarczane są ze Szwecji. Ich oprogramowanie powstaje w Lwowskim naukowo-badawczym instytucie radiotechnicznym. Zautomatyzowany sprzęt meteorologiczny produkowany jest zaś przez przedsiębiorstwo Odessa Element. Komunikacja odbywa się zarówno w trybie głosowym, jak i telekodowym z użyciem radiostacji VHF R-030U i przenośnych urządzeń P-002PP produkowanych przez Odessa Telecard-Device. System komunikacji wewnętrznej i komutacji zaprojektował Zakład Radiowy w Tarnopolu Orion.

Kompleks Obołon-A współpracuje z kompleksem 1AR1 Położiennia-2 (sytuacja-2) SAT, kompleksem rozpoznania radiolokacyjnego Zoopark-3, a także bezzałogowymi statkami latającymi służącymi do rozpoznania i korygowania ognia artyleryjskiego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.