Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

W Afganistanie coraz bardziej krwawo

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 04 maja 2019

Stale rośnie liczba ofiar cywilnych konfliktu w Afganistanie. Według danych Narodów Zjednoczonych – UN Assistance Mission in Afghanistan (UNMA), w pierwszym kwartale 2019 z rąk sił podległych rządowi w Kabulu oraz na skutek akcji międzynarodowych sił sojuszniczych zginęło więcej cywilów niż w wyniku działań zbrojnej opozycji – talibów i formacji tzw. Państwa Islamskiego. Stało się tak po raz pierwszy od chwili systematycznego prowadzenia tej smutnej statystyki w 2009.

Zdaniem UNMA, za wzrost liczby ofiar cywilnych konfliktu w Afganistanie w pierwszym kwartale 2019 odpowiada wzmożona aktywność lotnicza wojsk rządowych i ich zagranicznych sojuszników / Zdjęcie: US Air Force

UNMA opublikowała dane 24 kwietnia 2019. Wynika z nich, że w pierwszych trzech miesiącach 2019 strona rządowa zabiła 305 cywilów, zraniła zaś 303. Oznacza to wzrost o 38% liczby ofiar w stosunku do identycznego zestawienia sprzed roku. 17% to ofiary wojsk podległych Kabulowi, 13% – zagranicznych formacji sojuszniczych, 2% – zbrojnych milicji wiernych władzom i 2% – innych formacji prorządowych.

Zbrojna opozycja odpowiada za śmierć  227 i rany 736 cywilów w pierwszym kwartale 2019. Także i w tym wypadku liczba ofiar cywilnych zwiększyła się – o 36% w stosunku do analogicznej statystyki sprzed roku. Za 39% przypadków odpowiadają talibowie, za 12% tzw. Państwo Islamskie, a za 3% bliżej nie zdefiniowane formacje antyrządowe.

Co ważne podkreślenia, obserwatorzy Narodów Zjednoczonych uważają, że niezwykle ciężka zima pod Hindukuszem zmniejszyła znacznie liczbę zamachów bombowych w dużych aglomeracjach, takich jak Kabul, a zwłaszcza ataków samobójczych. Nasiliły się natomiast operacje lotnicze sił rządowych i zagranicznych wojsk sojuszniczych. UNMA informuje, że w pierwszym kwartale 2019 wojska lotnicze Afganistanu przeprowadziły 43 naloty, w wyniku których zginęło 145 cywilów, a 83 zostało rannych. W tym samym czasie raportowano 39 nalotów sprzymierzonych, które spowodowały śmierć 140 cywilów i rany 79. Obfite żniwo śmierci przynoszą także lądowe operacje poszukiwawczo-uderzeniowe wojsk specjalnych rządu afgańskiego i sił zagranicznych sojuszników.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.