Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zderzenie czołgów z autobusem pod Pragą

Wypadki, Imprezy branżowe, Służby państwowe, 04 maja 2019

2 maja 2019 po południu z Muzeum Techniki Pancernej w Smržovce w Jabloncu pod Pragą na specjalnej platformie przewożono do Pilzna amerykański niszczyciel czołgów M36 Jackson i czołg M3 Stuart. Miały one uczestniczyć w Festiwalu Wyzwolenia (Slavnosti svobody). Ok. 13:00 na wjeździe na autostradę D5 pojazd zderzył się z autobusem przewożącym więźniów. Wybuchł pożar.

W pożarze po zderzeniu na wjeździe na autostradę całkowicie spłonął autobus Służby Więziennej, mniejszym uszkodzeniom uległ zabytkowy niszczyciel czołgów M36 Jackson (spłonęło m.in. jego wnętrze, skrzynia biegów oraz gumowane koła podwozia), a czołg M3 Stuart wyszedł z wypadku prawie bez szwanku. Właściciel muzeum Jaroslav Janousek oszacował straty na co najmniej 2,5 mln koron / Zdjęcie: krimi.plzen

Na miejsce wypadku skierowano służby ratunkowe, w tym służby ratownictwa lotniczego. Pożar ugaszono, ale okazało się, że w wypadku zginął funkcjonariusz Służby Więziennej Republiki Czeskiej. 14 innych osób zostało rannych (autobusem jechało 9 więźniów i 10 funkcjonariuszy SW).

W akcji ratowniczej po wypadku na autostradzie D5 wziął udział także śmigłowiec EC135 (H135) T2+ należący do czeskiej Policie. Ruch na jednym z pasów autostrady przywrócono po 2 godzinach, a w obu kierunkach po prawie pół doby / Zdjęcie: krimi.plzen

W wyniku pożaru doszczętnie został spalony autobus Służby Więziennej. Częściowo spłonął także M36 Jackson. Mniejszym uszkodzeniom uległ M3 A1 Stuart. Ten pierwszy został wyprodukowany w lipcu 1944, a drugi latem 1942 (wyprodukowano tylko 211 czołgów tej wersji).

Czołgi Jackson i Stuart można w Czechach zobaczyć także w muzeum w Lešanach. Szacuje się, że każdy z nich jest wart 4-5 mln koron (650-800 tys. PLN). Ceny zabytkowych czołgów w ostatnich latach szybko rosną. Dla przykładu – sowiecki T-34 kupiony na początku lat 1990. za 60 tys. koron dziś jest wart 2,5 mln koron.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.