Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa SSJ 100

Wypadki, Lotnictwo cywilne, 05 maja 2019

Dziś o 18:03 czasu lokalnego z pasa 24C lotniska Szeremietiewo wystartował samolot SSJ 100 linii Aerofłot (lot SU1492). Na jego pokładzie znajdowało się 73 pasażerów i 5 członków załogi. Samolot miał lecieć do Murmańska.

Samolot SSJ 100 Aerofłotu, lądując awaryjnie na lotnisku Szeremietiewo, najpierw odbił się od pasa, po czym uderzył w jego powierzchnię tyłem kadłuba, który zaczął płonąć. Przebieg lądowania został zarejestrowany na kilku nagraniach / Zdjęcie: twitter

Wkrótce po starcie załoga zdecydowała o powrocie na lotnisko. Pierwsza próba awaryjnego lądowania zakończyła się niepowodzeniem. Przy drugim podejściu samolot odbił się od pasa, po czym uderzył w niego tyłem kadłuba, który zaczął płonąć. Po zatrzymaniu rozpoczęła się ewakuacja pasażerów i załogi. Według władz lotniska, potrwała ona 55 s (norma przewiduje w takiej sytuacji 90 s).

Początkowe informacje przekazywane mediom mówiły o tym, że w pożarze zginął jeden z pasażerów. Później w oficjalnych przekazach liczba ofiar wzrosła do co najmniej 13 (w tym 2 dzieci). Późnym wieczorem prowadzący badania przyczyn katastrofy podali, że na pewno przeżyło ją tylko 37 osób, w tym 4 członków załogi. Wielu z nich odniosło obrażenia, m.in. ulegając zatruciu.

Nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy. Pierwsze informacje mówiły o uderzeniu pioruna. Później nie wykluczano zwarcia instalacji elektrycznej. Na jednym z filmów nagranych przez przypadkowego obserwatora widać, że pożar tylnej części samolotu zaczął się dopiero po zetknięciu z powierzchnią pasa lotniska. Prawdopodobnie samolot lądował ze zbyt dużą ilością paliwa w zbiornikach.

Obaj piloci przeżyli katastrofę. Według Aerofłotu, pierwszy pilot SSJ 100 był doświadczonym lotnikiem. Wylatał dotąd 6800 h, w tym większość na Boeingach 737.

Zniszczony samolot to Suchoj SSJ 100-95B nr rej. RA-89098, nr ser. 95135, wyprodukowany w 2017. Według informacji Aerofłotu, do chwili katastrofy wylatał 1400 h. Ostatni planowany przegląd techniczny przeszedł na początku kwietnia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.