Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

THAAD i PAC-3 dla Indii?

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 12 maja 2019

Hindustan Times informuje, że USA oferują Indiom kompleksy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe THAAD (Terminal High Altitude Area) i PAC-3 (Patriot Advance Capability) w zamian za odstąpienie od zakupu rosyjskich S-400. Transakcja z Rosją jest bliska realizacji po wielu latach negocjacji. Aby wymusić na New Delhi zmianę decyzji Waszyngton grozi sankcjami ekonomicznymi na podstawie ustawy Countering American Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA), uchwalonej przez Kongres, by ukarać Rosję za domniemane wpływanie na wybory prezydenckie w 2016. Do niedawna Indie były zapewniane o nieskorzystaniu z tej opcji przez USA ze względu na chęć utrzymania dobrych stosunków.

Autor publikacji sugeruje, że do przekazania oferty dotyczącej THAAD i PAC-3 doszło jeszcze we wrześniu 2018 podczas spotkania w New Delhi z udziałem ministrów obrony i spraw zagranicznych Indii i USA. W ostatnich tygodniach Amerykanie mieli jednak usztywnić stanowisko, co zbiegło się w czasie z bezskutecznymi próbami powstrzymania Turcji przed zakupem kompleksów S-400.

Nie wiadomo, ile Indie miałyby zapłacić za amerykańskie systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe. Szacuje się, że bateria THAAD kosztuje ok. 3 mld USD. Arabia Saudyjska w listopadzie 2018 zamówiła 44 wyrzutnie THAAD (każda bateria to 6 wyrzutni) i pociski do nich za ok. 15 mld USD. Dla porównania – za 5 zestawów S-400, każdy po 8 wyrzutni, Indie mają zapłacić – według nieoficjalnych informacji – równowartość 5,4 mld USD.

Na początku maja Amerykanie rozpoczęli czasowe rozmieszczanie systemu THAAD w Rumunii. Radar i wyrzutnie trafiły tam z 69th Air Defense Artillery Brigade, 32nd Army Air and Missile Defense Command z Fort Bliss w Teksasie. Do bazy Mihail Kogalniceanu dostarczyły je samoloty transportowe C-17 Globemaster III / Zdjęcie: Sgt. 1st Class Jason Epperson

USA poprzez działania polityczne i ekonomiczne usiłują wyeliminować FR z jej niektórych tradycyjnych rynków. Dotyczy to nie tylko Indii, ale i Wietnamu. Wobec obu tych krajów wykorzystują m.in. CAATSA, oferując swe uzbrojenie, nawet z niewielkim transferem technologii. W przypadku Indii, zaowocowało to w ostatnich latach kontraktami wartymi 18 mld USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.