Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

R9X przeciw liderom al Kaidy

Lotnictwo wojskowe, Wojska specjalne, Przemysł zbrojeniowy, 13 maja 2019

The Wall Street Journal ujawnił istnienie specjalnego pocisku kierowanego do zwalczania ważnych celów żywych – AGM-114 R9X. Jego konstrukcja bazuje na przeciwpancernym pocisku kierowanym AGM-114 Hellfire. Głowica z materiałem wybuchowym została w R9X zastąpiona głowicą kinetyczną z sześcioma nożami, które rozkładają się prostopadle do osi kadłuba tuż przed uderzeniem w cel. Użycie takiej głowicy ma minimalizować przypadkowe straty w otoczeniu atakowanego obiektu.

Pociski R9X są przenoszone głównie przez bezzałogowce bojowe MQ-9 Reaper należące do US Air Force i CIA. Mogą je jednak przenosić także inne pojazdy uzbrajane w standardowe pociski Hellfire. Konstrukcję R9X rozwijano co najmniej od 2011. Ze względu na sposób działania, pociski muszą trafiać w cele wyjątkowo precyzyjnie.

Dach samochodu, którym jechał Abu Kair al-Masri – jeden z przywódców al Kaidy zaatakowany z użyciem R9X. Po jego uszkodzeniach można oszacować, że rozpiętość rozłożonych ostrzy pocisku wynosi około metra. Sama głowica ma masę ok. 10 kg, ale z pozostałościami napędu i wyposażeniem sterującym masa części atakującej jest 2-3-krotnie większa, zwielokrotniając energię kinetyczną / Zdjęcie: twitter-smart

Nieoficjalnie wiadomo o co najmniej dwukrotnym użyciu R9X przeciw liderom al Kaidy. W lutym 2017 w Syrii celem był Abu Kair al-Masri – jeden z odpowiedzialnych w tej organizacji za przygotowanie zamachów z 11 września 2001. W jego samochodzie został przebity dach, ale nie odnotowano skutków użycia typowej głowicy z ładunkiem wybuchowym. Analitycy już wówczas zwracali uwagę na użycie głowicy kinetycznej, której fragmenty wbiły się w asfalt.

Pocisk R9X miał też zabić Dżamala al-Badawi, odpowiedzialnego za atak na niszczyciel rakietowy USS Cole z 12 października 2000. Jego zaatakowano 1 stycznia 2019 w Jemenie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.