Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA próbują blokować UE

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 14 maja 2019

Stany Zjednoczone ostrzegły Unię Europejską przed możliwymi konsekwencjami gospodarczymi i politycznymi, jeśli ta będzie nadal rozwijać własne projekty obronne, umożliwiając zaangażowanie strony trzeciej jedynie z zastrzeżeniem zachowania praw intelektualnych wyłącznie w UE (Europa wzmacnia potencjał obronny, 2018-06-15). O sprawie donosi hiszpańska El Pais, odwołując się do listu zastępcy sekretarza stanu USA Ellen Lord do szefowej europejskiej dyplomacji Federici Mogherini z 1 maja 2019. Lord uważa, że obecne plany Brukseli zagrażają ostatnim dziesięcioleciom integracji krajów zachodnich, realizowanej w ramach NATO.

Niezadowolenie Waszyngtonu z warunków europejskiego programu Stałej Współpracy Strukturalnej w dziedzinie Bezpieczeństwa i Obrony (Permanent Structured Cooperation, PESCO), budzi także to, że – jego zdaniem – powiela on wiele systemów wojskowych stworzonych w ramach współpracy między USA i UE, powodując nadmierne wydatki na obronę i niepotrzebną rywalizację. USA domagają się więc zmiany programu, w szczególności zrzeczenie się wyłącznych praw własności intelektualnej i prawa weta państwa członkowskiego prowadzącego określony projekt obronny, które pozwala na współpracę ze stronami trzecimi (czyli np. z USA). El Pais uważa, że być może amerykańskie roszczenia są związane z Brexitem, w wyniku czego Niemcy rozpoczynają intensywniejszą współpracę z Francją, a nie z Wielką Brytanią, która wspiera USA.

Europejskie państwa należące do UE i NATO (niebieski – tylko PESCO, fioletowy – PESCO i NATO, czerwony – tylko NATO) / Ilustracja: wikipedia

W PESCO, zainicjowanym w 2017, uczestniczy 25 z 28 państw UE. W ramach inicjatywy prowadzone są obecnie 34 projekty. Podczas wczorajszego spotkania unijnych ministrów obrony jednym z wiodących tematów były rozmowy na temat postępów prac w ramach obronności. 18 kwietnia Parlament Europejski zatwierdził nowy budżet Europejskiego Funduszu Obrony (EDF) w wysokości 13 mld euro z przeznaczeniem na rozwój europejskiego przemysłu obronnego. Celem jest wspieranie współpracy państw członkowskich w zakresie badań i rozwoju technologii obronnych.

W czerwcu 2018 Komisja Europejska podjęła decyzję o zmianie nazwy Agencja UE na rzecz globalnego systemu nawigacji satelitarnej, odpowiedzialnej za Galileo i EGNOS (Europejska Geostacjonarna Usługa Nawigacji), na Agencję Programu Kosmicznego UE. Budżet na badania kosmiczne na lata 2021–2027 przewiduje, że w przyszłości taka agencja będzie odgrywać coraz większą rolę we wdrażaniu europejskiej polityki kosmicznej, podczas gdy ESA, będąc organizacją międzyrządową, pozostanie głównym partnerem w realizacji technicznej i operacyjnej Program kosmiczny UE. Ma to umożliwić w szczególności wycofanie z wielu programów ESA Wielkiej Brytanii i państw spoza UE.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.