Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy komponentów Ciklona-4M

Astronautyka, Strategia i polityka, 16 maja 2019

Ukraińskie PO Jużnyj maszinostroitielnyj zawod (Jużmasz) im. A.M. Makarowa poinformowało o testach komponentów lekkiej rakiety nośnej Ciklon-4M. Dotyczyły one m.in. głównej nosowej osłony rakiety. Testowano ją na stanowisku wibracyjnym w KB Piwdenmasz. Próby uznano za udane.

Stanowisko do testów wibracyjno-funkcjonalnych głównej nosowej osłony lekkiej rakiety nośnej Ciklon-4 / Zdjęcie: Jużmasz

Testy odbywały się z udziałem przedstawicieli kanadyjskiej Maritime Launch Services (MLS), która finansuje przedsięwzięcie i odpowiada za zbudowanie instalacji startowych dla Ciklona-4M. Powstają one w Canso w Nowej Szkocji w Kanadzie. MLS jest joint venture 3 podmiotów z siedzibą w USA. Spółka planuje, że od 2022 będzie realizować rocznie po 8 startów rakiet Ciklon-4 (Cyclone 4).

Dwustopniowa rakieta nośna Ciklon-4M ma wynosić na niskie orbity okołoziemskie (600-800 km) ładunki o masie 3350-5000 kg. Każdy start ma kosztować 45 mln USD.

Jużmasz zapowiada kontynuowanie testów komponentów Ciklona-4M. Obecnie budowany jest prototyp głównej osłony do badań w locie. Oblot kompletnej rakiety jest planowany na 2020, choć termin ten jest wątpliwy ze względu na fatalny stan ukraińskiego przemysłu kosmicznego, szczególnie po zerwaniu współpracy z FR.

Pierwotnie budowa rakiet nośnych Ciklon-4 była programem ukraińsko-brazylijskim. Wówczas przewidywano, że starty będą odbywać się z kosmodromu Alcantara w Brazylii. W 2015 z powodu wzrostu kosztów i coraz większych opóźnień Brazylia wycofała się ze współpracy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.