Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dostawy pocisków z CHAMP

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 maja 2019

Brytyjski Daily Mail poinformował, że US Air Force otrzymały dotąd co najmniej 20 pocisków z mikrofalowym systemem niszczącym urządzenia elektroniczne. Chodzi o Counter-Electronics High Power Microwave Advanced Missile Project (CHAMP), zaprojektowany przez Phantom Works Boeinga na zlecenie US Air Force Research Laboratory. Pociski miałyby zostać wykorzystane w ewentualnych atakach na Koreę Północną lub Iran.

Według twórców, CHAMP może zniszczyć urządzenia elektroniczne w całym budynku, także chronionym przed konwencjonalnymi zagrożeniami / Ilustracja: Boeing

CHAMP jest montowany w pociskach samosterujących o zasięgu ponad tysiąc km, przenoszonych przez bombowce B-52 (i zapewne także inne samoloty). Wyposażony w taki system pocisk, lecący na małej wysyła silne, skoncentrowane impulsy mikrofalowe, niszczące m.in. procesory urządzeń elektronicznych, także wojskowych, umieszczonych w bunkrach. Według twórców, CHAMP powoduje jedynie minimalne straty poza obiektami ataku. Jest względnie bezpieczny także dla ludzi. Co więcej, pociski są trudno wykrywalne, a tym samym praktycznie niemożliwe do zniszczenia.

Pocisk z CHAMP może w czasie lotu atakować różne obiekty na polu walki, wielokrotnie wysyłając impulsy mikrofalowe / Ilustracja: Boeing

Pierwsze testy CHAMP odbyły się w 2012. Pocisk z systemem przeleciał wówczas nad dwupiętrowym budynkiem na Utah Test and Firing Range. Budynek był wypełniony komputerami i innymi urządzeniami elektronicznymi, zabezpieczonymi przed typowymi zagrożeniami (np. przepięciami). CHAMP zniszczył wszystkie, łącznie z kamerami, które miały rejestrować przebieg testu.

Według brytyjskiej gazety, seryjne pociski z CHAMP nie były zamawiane z powodu cięć budżetowych. Miały paść ofiarą tzw. sekwestracji za prezydentury Baracka Obamy. Dopiero administracja Donalda Trumpa zdecydowała się sfinansować dokończenie prac i zakup seryjnych urządzeń. Teraz są one dostarczane do baz USAF na całym świecie, gdzie prowadzi się też szkolenia w ich obsłudze.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.