Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmiany na kaliningradzkim niebie

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 21 maja 2019

Obecna kaliningradzka formacja lotnicza Floty Bałtyckiej Rosji – 72. Baza Lotnictwa Morskiego będzie przeformowana w nowa strukturę – 132. Mieszaną Dywizję Lotniczą. A w jej skład wejdzie nowy pułk lotnictwa armijnego. Informację o tym podała, powołując się na źródła wojskowe w Moskwie, agencja TASS.

Od 2017 4. Specjalny Pułk Lotnictwa Szturmowego wzmacniany jest nowymi, dostarczanymi z Irkucka dwumiejscowymi wielozadaniowymi Su-30SM. Podczas przelotów uzupełniają one paliwo w powietrzu. Samoloty dysponują dużym zasięgiem i zdolnością przenoszenia różnego rodzaju uzbrojenia podwieszanego, do działań przeciwko celom lądowym, morskim i powietrznym / Zdjęcie: MO FR

Od początku 2019 trzonem 72. Bazy Lotnictwa Morskiego w Kaliningradzie był 689. Gwardyjski Pułk Lotnictwa Myśliwskiego im. Pokryszkina z 10 Su-27 i 3 dwumiejscowymi Su-27UB, bazujący w Czkałowsku (po generalnym remoncie tego lotniska) oraz 4. Specjalny Pułk Lotnictwa Szturmowego z 14 Su-24M oraz 8 dostarczanymi stopniowo z Irkucka od 2017 nowymi dwumiejscowymi, wielozadaniowymi Su-30SM.

Na początku 2019 rosyjska gazeta Wzgliad donosiła o problemach organizacyjnych w związku z planowanym przez Moskwę wzmocnieniem lotniczym garnizonu kaliningradzkiego do pułapu pełnej trzypułkowej dywizji lotniczej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.