Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Flota ChRL większa niż USA

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 24 maja 2019

Waszyngtoński Ośrodek badań strategicznych i międzynarodowych (CSIS) ocenił rozwój chińskiej marynarki wojennej. Z analizy wynika, że Chińczycy dysponują już większą liczbą okrętów niż Amerykanie. Liczba lotniskowców, krążowników, niszczycieli, fregat, korwet, okrętów desantowych i podwodnych na początku 2019 sięgnęła 300. To o 13 więcej niż w US Navy. Chińczycy mają też więcej okrętów niż Niemcy, Indie, Hiszpania i Wielka Brytania razem wzięte. Warto dodać, że flota Rosji dysponuje 83 okrętami, Wielka Brytania – 75, a Australia – 48.

Flota ChRL składa się m.in. z 23 niszczycieli, 59 fregat, 37 korwet i 76 okrętów podwodnych, w tym atomowych. Ilość nie oznacza jednak w tym wypadku jakości. Dla przykładu – okręty typu Jingdao klasy 056 są lekko uzbrojone w porównaniu z podobnymi okrętami innych państw, a fregaty typu Jiangkai II klasy 054A nie są uzbrojone w pociski dalekiego zasięgu. Tymczasem jednostki tych dwóch typów stanowią jedną trzecią chińskiej floty.

Chiny mają stosunkowo mało dużych okrętów. Dysponują zaledwie jednym lotniskowcem (USA mają ich 11), a w ogóle nie mają okrętów desantowych-amfibii i krążowników (w US Navy są 22 krążowniki rakietowe). Łączny tonaż chińskiej marynarki wojennej jest w efekcie mniejszy od amerykańskiej o 3 mln ton. Flota chińska jednak bardzo szybko się rozwija – analitycy oceniają, że planowane maksimum swej wielkości osiągnie po 2030. Będzie wówczas dysponowała 430 okrętami nawodnymi i 100 podwodnymi.

W październiku US Navy opublikowała zdjęcia pokazujące niebezpieczną sytuację, do której doszło na Morzu Południowochińskim, w pobliżu Gaven Reef. Chiński niszczyciel Luyang i USS Decatur (z lewej) zbliżyły się wówczas do siebie na mniej niż 40 metrów. Amerykanie oskarżyli Chińczyków o niebezpieczny i nieprofesjonalny manewr, choć ze zdjęć wynikało, że było raczej odwrotnie / Zdjęcie: US Navy via GCaptain

Liczebność floty USA rośnie znacznie wolniej niż ChRL. W 2016 US Navy otrzymała 5 nowych okrętów, a w 2017 – 8. Chińska marynarka, odpowiednio, 18 i 14. Chińczycy kończą testy drugiego lotniskowca i budują dwa kolejne. Budują też pierwszy krążownik rakietowy (Type 055) i okręt desantowy (Type 075).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.