Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Satelity Starlink na orbitach

Astronautyka, Strategia i polityka, 26 maja 2019

24 maja 2019 o 02:30 UTC ze stanowiska SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna SpaceX Falcon 9 Block 5. Na jej pokładzie znajdowało się 60 satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Po 62 minutach satelity odłączyły się od górnego stopnia rakiety. W tym samym czasie, wykorzystany już po raz trzeci (pierwszy raz – 09.2018, drugi – 01.2019), pierwszy stopień rakiety wylądował na bezzałogowej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Atlantyku. Satelity zostały uwolnione na wysokości ok. 440 km i z pomocą własnego napędu podnosiły się później na wysokość 550 km.

Łączna masa satelitów Starlink wyniesionych przez Dragona 9 wynosiła 13620 kg. Dodatkowy ładunek stanowił adapter. Do tej pory rekord należał do prototypu kapsuły Crew Dragon, która połączyła się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Każdy z satelitów Starlink ma masę 227 kg. Wyposażony jest w transpondery wysokiej przepustowości i panel słoneczny. Napędzany jest silnikiem jonowym Halla, zasilanym kryptonem. Dla kontrolowania pozycji na orbicie systemy nawigacyjne wykorzystują pozycjonowanie względem gwiazd. Z kolei systemy obserwacyjne śledzą śmieci kosmiczne, by autonomicznie unikać zderzeń z nimi.

60 satelitów Starlink we wnętrzu osłony górnego stopnia rakiety Falcon 9. Satelity Starlink są płaskie, by łatwiej mieścić się w osłonie / Zdjęcie: SpaceX

SpaceX planuje umieszczenie na orbitach do połowy kolejnej dekady blisko 12 000 satelitów Starlink. W pierwszej fazie 1584 satelitów ma być kierowanych na 40 płaszczyzn orbitalnych na wysokości ok. 550 km. Satelity te mają zostać wyniesione na orbity przez 24 rakiety Falcon 9. W kolejnych fazach satelity Starlink będą umieszczane na orbitach o wysokości 340 km (7 518) i 1200 km (2 841). Umieszczenie konstelacji na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) pozwoli na znaczące zmniejszenie opóźnień transmisji Internetu w porównaniu do systemów, które wykorzystują satelity na orbicie geostacjonarnej (GEO), znajdujące się ponad 35 tysięcy km nad powierzchnią Ziemi.

Konstelację satelitów Starlink można było zobaczyć na nocnym niebie także nad Europą. Na zdjęciu – satelity nad Holandią sfotografowane przez dr. Marco Langbroecka w czasie, gdy po raz kolejny zostały włączone ich silniki jonowe

Zależnie od tego, jak satelity Starlink będą funkcjonowały podczas testów, SpaceX planuje zrealizowanie w 2019 jeszcze 2 do 6 startów z satelitami konstelacji. Aby rozpocząć dostarczanie usług komercyjnych, SpaceX potrzebuje ok. 800 satelitów na orbitach. Wystrzelone podczas obecnej misji satelity nie są ostateczną wersją – planowany jest ich iteracyjny rozwój w miarę zdobywanych doświadczeń.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.