Autoryzacja

Resetuj hasło

4 medale Polaków w 20. SME

Lotnictwo cywilne, 28 maja 2019

W dn. 11-25 maja na lotnisku Aeroklubu Stalowowolskiego w Turbi odbyły się 20. Szybowcowe Mistrzostwa Europy. Fantastycznie spisali się w nich nasi piloci.

W 20.SME w klasie 18-metrowej wygrał Sebastian Kawa, a Karol Staryszak zajął 2. miejsce / Zdjęcia: Aeroklub Polski

W klasie 18-metrowej wygrał Sebastian Kawa (Aeroklub Bielsko-Bialski) zdobywając 8. tytuł Mistrza Europy (3359 pkt). Nasz zawodnik latał polskim szybowcem Diana 3, udostępnionym przez producenta – spółkę Avionic. Karol Staryszak (Aeroklub Nadwiślański), latający ASG 29E, ukończył mistrzostwa na 2. miejscu (3327 pkt).

W klasie 20-metrowej załoga Aeroklubu Gliwickiego: Tomasz Rubaj i Christoph Matkowski, latająca szybowcem ASG 32 Mi, zdobyła 3443 pkt, co dało jej złoty medal i tytuł Mistrza Europy. Nasi zawodnicy wygrali w pięknym stylu, prowadząc nieprzerwanie w klasyfikacji generalnej od pierwszej konkurencji.

W klasie otwartej Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski) zajął 6. miejsce, a Zdzisław Bednarczuk (Aeroklub Bielsko-Bialski) uplasował się na 11. miejscu. Obydwaj latali szybowcami JS 1C-21. W klasyfikacji zespołowej Polska zdobyła srebrny medal. W ostatniej konkurencji wyprzedzili nas Francuzi, o zaledwie 2 punkty, którzy nie zdobyli ani jednego medalu w klasyfikacji indywidualnej.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw zdecydowanie wygrała Polska, zdobywając 4 medale (2 złote i dwa srebrne). Drugie miejsce zajęła Wielka Brytania (po 1 medalu srebrnym i brązowym), a trzecie miejsce zdobyli Niemcy (2 medale brązowe).