Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pożar w stoczni pod Kijowem

Wypadki, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 maja 2019

Dziś rano w stoczni Kuznica na Rybackoj pod Kijowem wybuchł pożar na okręcie budowanym dla marynarki wojennej (WMF) Ukrainy. Informacja o pożarze dotarła do służb ratowniczych o 9:24. Okazało się, że powierzchnia objęta ogniem wynosi ok. 100 m2. Pożar zlokalizowano dopiero o 10:33. Później trwało jego dogaszanie.

Dym unoszący się nad płonącym okrętem był widoczny z odległości wielu kilometrów. Jak dotąd nie podano informacji o stratach, które spowodował pożar

W gaszeniu pożaru brały udział 4 jednostki pożarnicze i 20 żołnierzy garnizonu kijowskiego. Po zakończeniu akcji okazało się, że nikomu nic się nie stało. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę wybuchu ognia uznano błąd w trakcie prac spawalniczych.

Stocznia Kuznica na Rybackoj należała do Petro Poroszenki, który kilka dni temu, po przegranych wyborach, utracił stanowisko prezydenta Ukrainy. Na czas sprawowania urzędu Poroszenko przekazał swe akcje zamkniętemu funduszowi inwestycyjnemu. We wrześniu 2018 akcje odkupił – według lokalnych mediów, niezgodnie z prawem – inny ukraiński oligarcha, Serhij Tihipko.

Kuznica na Rybackoj to jedno z najstarszych przedsiębiorstw w Kijowie. Powstała w 1862 jako zakład mechaniczny. W 1928 przekształcono go w stocznię Leninskaja kuznia.

Zaledwie miesiąc temu okręt budowany w stoczni Kuznica na Rybackoj był wodowany. W uroczystości wziął udział ówczesny minister obrony Ukrainy, Stepan Połtorak

Jednostka, na której wybuchł pożar, to średni okręt rozpoznawczy projektu 502EM. Skonstruowano go na bazie trawlera typu Wasilij Jakowienko. Od 1971 do 2009 zbudowano 347 takich trawlerów. Kilka nie zostało ukończonych. Zapewne jeden z nich jest przebudowywany do nowych celów.

Wyporność okrętu proj. 502EM wynosi 1220 t, a długość to 54,8 m. Załogę ma stanowić 29 marynarzy. Okręt został zwodowany 23 kwietnia 2019.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.