Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Miejskie loty bsl

Lotnictwo cywilne, 05 czerwca 2019

Inżynierowie z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa wzięli udział w wyjątkowych na skalę światową próbach systemu zarządzania ruchem bezzałogowych statków latających (UTM) w obszarze zurbanizowanym, które odbyły się w mieście Reno, w stanie Nevada, USA. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa była jedyną instytucją zagraniczną zaproszoną do udziału w amerykańskich manewrach.

Loty bezzałogowców w warunkach miejskich. Na zdjęciu bsl Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa podczas prób w Reno / Zdjęcie: Instytut Lotnictwa 

Koordynatorem całego przedsięwzięcia było NASA’s Ames Research Center we współpracy z Nevada Institute of Autonomous Systems (NIAS) i Federal Aviation Administration (FAA). W testach wzięły udział instytucje akademicko-naukowe oraz znaczące światowe przedsiębiorstwa działające na rynku bsl.

Działania NASA wkroczyły w tym roku na poziom TCL4 – oznacza to, że po raz pierwszy testy odbyły się poza zasięgiem wzroku operatorów w kontrolowanej przestrzeni na terenie miejskim. Na czas manewrów, przestrzeń ta została wyłączona z ruchu kołowego i pieszego.

Loty realizowało kilka bezzałogowców jednocześnie na trasach pomiędzy wysokimi budynkami. Kluczowe dla tych prób było skupienie się na technologiach, które w przyszłości zapewnią bezpieczeństwo tego typu lotów w warunkach miejskich, czyli wykrywanie i unikanie kolizji, wzajemna łączność bsl, zautomatyzowane technologie lądowania oraz usługi UTM wspierające operacje bezzałogowych statków latających.

Do końca 2019 prototypowy system UTM wraz z rekomendacjami oraz wnioskami z wykonanych prób zostanie przekazany FAA do dalszego rozpoznania. Planowane są dalsze badania z udziałem wszystkich dotychczasowych partnerów przedsięwzięcia.

W czerwcu 2019 przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa wezmą udział w Nevada Global – Polish Business & Innovation Week. W trakcie wizyty, 15 czerwca, w mieście Reno odbędą się wspólne manewry NASA, NIAS oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.


Drukuj Góra