Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Polski bezzałogowiec lądowy RRB 01

Przemysł zbrojeniowy, Służby państwowe, 17 czerwca 2019

RRB 01 (Robot Rozpoznawczo-Bojowy 01) warszawskiej spółki HAR (Human Assisted Robots), to bezzałogowiec lądowy ze zdalnie kierowaną wieżą ZSMU (Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia), zaprojektowaną i wykonaną w WITU w Zielonce. Urządzenie ma szansę na zamówienia jednego z dużych państw bliskowschodnich.

RRB 01 wyposażony w wieżę ZSMU, zaprojektowaną w WITU. Może ona zostać uzbrojona, jak na zdjęciu – w kaem 7,62 mm lub nawet broń większego kalibru – do 12,7 mm / Zdjęcie: HAR

RRB 01 pokazany został po raz pierwszy publicznie podczas MSPO 2018 w Kielcach, a obecnie istnieje w formie działającego prototypu, demonstrowanego przedstawicielom potencjalnego klienta. Jak powiedział prezes HAR Mateusz Ciepliński, trwa intensywny dialog z potencjalnym nabywcą na temat wymagań, jakie ma spełnić pojazd. Wiadomo, że na razie potencjalny jego użytkownik ma zamiar wykorzystać RRB 01 jako bezzałogową, uzbrojoną platformę do patrolowania stref rurociągów prowadzących ropę naftową i do ich ochrony przed sabotażem. A także w wojskach lądowych do zadań rozpoznawczych.

Podstawą RRB 01 jest sześciokołowa platforma, której każde koło jest niezależnie zawieszone i napędzane niezależnym silnikiem elektrycznym. Platforma nosi nazwę UNL – Uniwersalny Nośnik Lądowy. Jej wymiary to: długość – 210 cm, szerokość – 120 cm, wysokość – 95 cm. Masa wynosi 300 kg. Masa użyteczna to także 300 kg (plus holowana dwukołowa przyczepa). RRB 01 działać może przez 8 godzin, porusza się po wyznaczonej trasie omijając przeszkody, a uzbrojeniem można zdalnie sterować z odległości 2000 m w misji bojowo-rozpoznawczej.

Uniwersalny Nośnik Lądowy w odmianie ewakuacji medycznej, prezentowany z myślą o akcjach straży pożarnej / Zdjęcia: Wojciech Łuczak

Bezzałogowiec w wariancie pojazdu towarzyszącego plutonowi wojsk specjalnych ma posuwać się śladem żołnierzy w pewnej odległości za nimi z 300 kg wyposażenia. W wersji ewakuacji medycznej może samodzielnie wywieźć na wskazane miejsce rannego z pola walki. Takie wozy różnorakiej konstrukcji, na przykład izraelskie, są obecnie testowane przez siły zbrojne wielu państw europejskich.

Z RRB 01 i UNL zapoznało się już wielu polskich wojskowych i przedstawicieli służb mundurowych. Do konkretów jednak nie doszło. Wygląda na to, że pojazd najpierw znajdzie zastosowanie za granicą...

Wiadomo, że działający prototyp będzie dostosowywany do konkretnych potrzeb pierwszego zamawiającego, a konstruktor zapowiada jego polską i europejska certyfikację, najprawdopodobniej poprzez WITPiS w Sulejówku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.