Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mapy Afganistanu

Strategia i polityka, 12 maja 2009

Kanadyjskie ministerstwo obrony wysłało do Afganistanu dwa samoloty morskie CP-140 Aurora, przystosowane do wykonywania zdjęć lotniczych. Posłużą one do wykonania map Afganistanu, szczególnie w rejonie odpowiedzialności kanadyjskiego kontyngentu.

Kanadyjczycy wykorzystają do wykonania map Afganistanu dwa z 15 posiadanych samolotów morskich CP-140 Aurora / Zdjęcie: MO Kanady

CP-140 to odmiana amerykańskiego PC-3C Orion, doposażona w systemu rozpoznania z samolotu S-3 Viking. W tej dekadzie przeprowadzono ich modernizację, skupiając się na wymianie pokładowej elektroniki.

Ich głównym zadaniem są misje obserwacyjne i ZOP. Dzięki zamontowanemu standardowo aparatowi fotograficznemu, samoloty tego typu są w stanie dostarczać zdjęcia lotnicze o wysokiej rozdzielczości.

2 Aurory zostały 7 maja skierowane do Afganistanu. W ciągu dwóch miesięcy wykonają one serię zdjęć, które posłużą do wykonania szczegółowych map, do tej pory nie opracowanych kartograficznie rejonów kraju oraz do uaktualnienia starych map. Będą działały na rzecz wojsk koalicyjnych, jednak ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb kanadyjskiego kontyngentu.

Afganistan, kraj dwukrotnie większy od Polski, z bardzo skomplikowaną rzeźbą terenu, nie jest dokładnie opracowany kartograficznie. Tworzeniem szczegółowych map zajmowali się - obok władz państwowych - przedstawiciele kolejnych sił inwazyjnych. Na rzecz wojsk sowieckich, w okresie przygotowań do inwazji, jak i w trakcie jej trwania, zadania kartograficzne wykonywali również specjaliści z Polski. Prac tych nie prowadzono jednak we wszystkich rejonach kraju. Także kolejne ekipy rządzące nie były na tyle silne, by tworzyć dokładne, aktualne mapy Afganistanu.

Wykorzystanie zdjęć satelitarnych - szczególnie w rejonach górskich - nie zawsze jest wystarczające, szczególnie dla jednostek piechoty, których żołnierze muszą dysponować bardzo szczegółowymi informacjami. Zdjęcia lotnicze nadają się do tego zdecydowanie lepiej. By mogły być one wykorzystane skutecznie przez pododdziały piechoty, niezbędne są jednak bezpośrednie prace w terenie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.