Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

20-lecie szkoły im. Szybowników Polskich

Lotnictwo cywilne, 01 lipca 2019

12 czerwca 2019 w Bezmiechowej Dolnej, z udziałem przedstawicieli środowiska lotniczego i lokalnych władz samorządowych oraz nauczycieli i uczniów, odbyły się obchody 20-lecia nadania imienia Szybowników Polskich miejscowej Szkole Podstawowej Fundacji Elementarz. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. gen. bryg. pil. dr inż. Ryszard Hać, red. Tadeusz K. Chwałczyk, prezes RSL AP Leszek Mańkowski, przedstawiciele Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa – Zygmunt Bąk, Grzegorz Wiśniowski i Jan Gałuszka, Burmistrz Miasta i Gminy Lesko Adam Snarski i prezydent Fundacji Elementarz Andrzej Jabłoński.

12 czerwca 1999 miało miejsce największe wydarzenie w życiu szkoły podstawowej w Bezmiechowej – nadanie imienia Szybowników Polskich, które nosi po dziś dzień / Zdjęcia: via Zygmunt Bąk 

Świętowanie rozpoczęli uczniowie odśpiewaniem hymnu szkolnego Na skrzydłach nocy, poświęconego pamięci Tadeusza Góry, pierwszego w historii szybownictwa zdobywcy Medalu Lilenthala. Słowa hymnu napisał Leon Sęk, a muzykę skomponował Jacek Szczygieł.

Po złożeniu wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową, uczestnicy jubileuszu z uczniowskim pocztem sztandarowym przeszli do głównego holu szkoły na dalszą część uroczystości. Dyrektor szkoły Lucyna Matuszewska witając uczestników jubileuszu, podziękowała wszystkim za przybycie, a gronu nauczycielskiemu za przygotowanie uroczystości. Warto w tym miejscu wspomnieć, że to właśnie Lucyna Matuszewska była inicjatorką związania nazwy szkoły z szybowcowymi tradycjami przedwojennej Bezmiechowej. Wtedy to, korzystając z sugestii ówczesnego redaktora naczelnego ML Skrzydlata Polska Henryka Kucharskiego postanowiono, że szkole patronować będą Szybownicy Polscy.

I tak, 12 czerwca 1999 miało miejsce największe wydarzenie w życiu szkoły – nadanie imienia Szybowników Polskich, które nosi po dziś dzień. Szkoła otrzymała wtedy cenne pamiątki. Tadeusz Góra przekazał swój Medal Lilienthala, co zostało odebrane jako wielki dowód zaufania i uznania. W spotkaniu tym wzięli udział znamienici goście: piloci przedwojenni i powojenni, latający na szybowcach nad Bezmiechową –Tadeusz Góra, Irena Kempówna-Zabiełło i Edward Mikulski. Do szkoły na uroczystość przybył takżeTadeusz Chwałczyk (autor książki Bieszczadzkie szybowiska), goście z Politechniki Rzeszowskiej, Aeroklubu Polskiego, Aeroklubu Bieszczadzkiego i ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Reaktywowania Szkoły Szybowcowej w Bezmiechowej.

Szkoła, położona niemalże u podnóża kolebki polskiego szybownictwa z lat 1930., jest jednocześnie pewnego rodzaju skarbnicą. Właśnie tej szkole, gen. brygady pil. Tadeusz Góra powierzył pierwszy na świecie medal Lilienthala, który otrzymał za szybowcowy przelot na odległość 577,8 km wykonany w dniu 18 maja 1938 z Bezmiechowej Dolnej do Solecznik Małych k/Wilna. Ponadto przekazał szkole swoje odznaczenia, nadane za osiągnięcia w wypełnianiu zadań bojowych w Polskich Siłach Powietrznych w okresie II. wojny światowej, w tym Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Przypomnijmy, że z inicjatywy grupy entuzjastów szybownictwa zrzeszonych w Klubie Miłośników Zabytkowych Szybowców w tutejszej szkole upamiętniono najwybitniejszych polskich szybowników. Uroczystość odsłonięcia tablicy, będącej dowodem pamięci o wybitnych polskich szybownikach, zdobywcach Medalu Lilienthala, odbyła się 15 października 2009.

Podczas obchodów jubileuszu polonistka Bożena Plezia przygotowała i przedstawiła prezentację multimedialną z uroczystości nadania szkole imienia oraz wiersze recytowane przez uczniów (Jesteś szczęśliwy, jak ptak, W każdym z nas są skrzydła i Bezmiechowa Góra Wiatrów). Program muzyczny przygotowała anglistka Diana Marcyszyn, a oprawę muzyczną zapewnił nauczyciel zajęć rewalidacyjnych Radosław Nosek. Tańce ludowe prezentowane przez uczniowski zespół artystyczny zostały opracowane choreograficznie przez współpracująca ze szkołą Zofię Przygórzewską.

Oficjalną część uroczystości zakończyły wystąpienia gości z wręczeniem na ręce dyrektor szkoły Pani Lucyny Matuszewskiej upominków. Przedstawiciele Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego przekazali list gratulacyjny i pamiątkowy grawerton wraz z płytą CD z jubileuszu 10-lecia nadania szkole imienia. Finałem obchodów jubileuszu było zwiedzanie szkolnej Izby Pamięci z uwiecznieniem na pamiątkowym zdjęciu uczestników jubileuszowej imprezy.

Z okazji jubileuszu staraniem nauczycieli szkoły, Zofii Biskup i Janusza Kurconia, wśród uczniów przeprowadzono tematyczne konkursy: plastyczny i wiedzy o historii szybownictwa w Bezmiechowej. Spotkanie zakończono przy bardzo smacznym obiedzie przygotowany przez pracowników szkoły i rodziców uczniów szkoły.

Do spotkania na kolejnym jubileuszu.

Na podstawie informacji Zygmunta Bąka, sekretarza KKSL im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.